Jak pielęgnować Storczyki?

Wbrew opinii storczyki to rośliny łatwe do hodowli, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki i trochę cierpliwości.

Od czego zacząć?

Aby długo cieszyć się kwiatami i zdrowym okazem, najlepiej od początku – starannie wybrać kupowaną roślinę. Wybieramy roślinę o zdrowych, srebrno-zielonych lub zielonych korzonkach, im ich więcej tym lepiej. Unikamy egzemplarzy, z których: leje się woda, korzenie są brązowe lub z plamami na wierzchu, na podłożu lub w nim widać wędrujące robaczki, kawałki kory mają widoczną pleśń. Liście muszą być jędrne, bez widocznych plam gnilnych, małych czarnych tarczek, małych kłaczków przypominających watę lub wełnę, pajęczynki pod spodem liści lub na pędach kwiatowych. Kwiaty mogą być lekko rozwinięte ale pędy z dużą ilością pączków, jeśli wybieramy roślinę o rozwiniętych wszystkich kwiatach, liczmy się z tym, że prędzej przekwitnie. Czasem zdarza się, że w jednej doniczce rośnie nie jeden, a dwa czy trzy storczyki – warto przejrzeć doniczki także pod tym kątem, przecież i tak zapłacimy za jedną. Będąc jeszcze w markecie czy kwiaciarni, kupujemy większą, przezroczystą doniczkę, podstawek, podłoże do storczyków oraz odpowiedni nawóz w płynie.

Pielęgnacja w domu

W domu przesadzamy storczyka. Delikatnie przechylając roślinę wyciągamy ją ze starej doniczki. Oglądamy korzenie, usuwamy te suche, spleśniałe, brązowe, a także znajdującą się między korzeniami gąbkę. Rany po cięciu zasypujemy cynamonem, ma właściwości antybakteryjne i zapobiegnie zakażeniu rośliny. W nowej doniczce w dnie robimy kilka otworów ok. śr. ok. 1-1,5 cm. i kilka mniejszych na ściankach. Teraz na dno sypiemy trochę świeżego podłoża, umieszczamy roślinę mniej więcej  na ¾ wysokości doniczki i delikatnie obsypujemy podłożem. Nie utrząsamy, nie ugniatamy. Między kawałkami kory muszą być wolne przestrzenie, żeby korzenie miały gdzie rosnąć i żeby była dobra ich wentylacja i odpływ wody. Zostawiamy roślinę w spokoju na kilka dni, podlewamy dopiero po około tygodniu. Lubi stanowisko jasne, ale nie bezpośrednie południowe słońce.

Podlewanie i nawożenie

Najlepszy sposób to kilkunastominutowe namaczanie w wysokim naczyniu, dobrze się tu sprawdza odpowiednia do doniczki osłonka plastikowa. Woda powinna być przynajmniej przegotowana, zimna kranówka się nie nadaje. Wstawiamy doniczkę do osłonki i zalewamy od góry, delikatnie zraszając liście i korzenie powietrzne, aż poziom wody sięgnie wierzchu kory. Po 15 -20 minutach odsączamy roślinę. Kiedy podlewać? Korzenie w podłożu, widoczne przez przezroczyste ścianki, muszą być srebrne, nie zielone. Zielone korzenie świadczą o wilgotności w podłożu – nie trzeba podlewać. Co 2-3-cie podlewanie do wody dodajemy nawóz. Najpierw przez 5 minut namaczamy roślinę w czystej wodzie, potem wyjmujemy ją, dodajemy do wody nawóz i ponownie zanurzamy roślinę na 10 – 15 minut. Nie namaczamy kilku roślin w tej samej wodzie, łatwo w ten sposób przenieść choroby grzybowe i szkodniki.

Kilka rad na koniec

Prawidłowo pielęgnowany storczyk ma zdrowe liście i rosnące korzenie, co jakiś czas wypuszcza młodego listka, a za tym idzie nowy pęd kwiatowy. Jeśli pielęgnujesz storczyka prawidłowo, jest zdrowy i mimo to nie kwitnie, spróbuj pobudzić go podlewaniem letnią wodą. Podlewanie ogrzaną wodą można też wprowadzić na stałe – pilnując jednak zawsze by nie przelać rośliny, tu rządzi zasada – rzadziej znaczy lepiej.