Malować czy tapetować pomieszczenia w domu?

Kupujemy mieszkanie w stanie surowym, wykańczamy dom, wykonujemy remont i stajemy przed dylematem, co zrobić ze ścianami, malować czy tapetować. Na rynku mamy ogromny wybór i farb i tapet. Trudno się zdecydować i stajemy, jak ten osiołek, któremu w żłobie dano i owies, i siano. Czym się kierować przy wyborze wykańczania ścian? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę charakter wnętrza. Jak je zamierzamy urządzić, w jakim stylu, jakie meble zamierzamy wstawić, kto będzie korzystał z danego pomieszczenia i wiele jeszcze innych pytań należy sobie zadać przed podjęciem decyzji. Na pewno w pokojach dziecinnych lepiej położyć tapetę. Dzieci przecież kochają uprawiać radosną twórczość na ścianach, więc tapeta będzie w sam raz. Dziecko podrośnie, można ją ściągnąć, wymienić czy pomalować ściany farbą. Salon wygląda elegancko, gdy jest pomalowany. Możemy pokusić się na modne kolory. Wystarczy je dobrać do wystroju wnętrza. Kuchnię, ze względu na parę i gorąco lepiej pomalować, jak tapetować, podobnie jest z łazienką i toaletą, jeśli te pomieszczenia nie są wyłożone glazurą. W przedpokoju, holu można położyć tapetę. Wybór tapet jest ogromny, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Tapeta też będzie dobrze wyglądała w sypialniach, należy tylko dobrać ją kolorystycznie do narzut, poduch i innych dodatków.

Czym malować ?

Przed przystąpieniem do malowania, ściany trzeba bardzo dokładnie zagruntować, by były idealnie gładkie. Konieczne jest odczekanie kilku godzin, by grunt wysechł. Potem można kłaść farbę. Jeśli ktoś preferuje biel, to białą, koniecznie dwa razy, a jeśli ktoś zdecyduje się na kolor, to do białej farby wystarczy dodać pigmentu i otrzymamy kolor, jaki chcemy. Malujemy dwa razy. Najlepiej używać farb polskich, znanych od lat na rynku. Malowanie jest dużo prostsze i tańsze od tapetowania. Obecnie produkowane farby są wysokiej jakości, dają się zmywać, gdyby ściany uległy zabrudzeniu. Można kupić matowe, z półpołyskiem oraz z połyskiem, to zależy od upodobania. Oprócz farb należy kupić dobre wałki do malowania oraz pędzle, przynajmniej dwa. Malowanie ma tę wadę, że nie ukryjemy krzywizny ścian, co często się zdarza w blokach budowanych z płyt.

 

Czym tapetować ?

Tapeta jest materiałem z papieru, którego jedna strona pokryta jest powłoką dekoracyjną. Częste stosowanie tapet w domach uzasadniane jest tym, że ukrywają one skutecznie różne nierówności i wady ścian. Tapety ponad to wyciszają pomieszczenia i sprawiają, że stają się ona cieplejsze. Ściany wyłożone tapetami łatwiej utrzymać w czystości, ponieważ ta wierzchnia warstwa daje się zmywać. Jeżeli decydujemy się na położenie tapet w kuchni czy łazience, to koniecznie trzeba wybierać tapety winylowe, które są odporne na zmywanie i nawet można je szorować. Do pomieszczeń takich jak salon czy sypialnie wybieramy tapety tekstylne, składające się z dwóch warstw, spodniej papierowej i wierzchniej z włókna naturalnego, którym może być jedwab, len czy wełna. Tapety przyklejać należy odpowiednimi klejami do określonych ich rodzajów.