Jakie kwiaty jednoroczne i dwuletnie do ogrodu i na balkon?

Znajdują miejsce w młodych i starszych ogrodach, nowoczesnych i tradycyjnych, na tarasach i w skrzynkach balkonowych. Niewiele kosztują, równie niewiele wymagają opieki, za to długo kwitną i wypełniają puste przestrzenie między innymi roślinami. W świeżo założonym ogródku od razu cieszą oko młodego ogrodnika, co nie zawsze zapewniają właśnie posadzone rośliny wieloletnie. Niewielki koszt ich uprawy czy kupna pozwala na eksperymentowanie i coroczną zmianę kompozycji, a jeśli coś się nie uda, to straty finansowe są znikome. Dostępność odmian, kolorów i zapachów zapewnia niepowtarzalność i różnorodność na rabatkach i w skrzynkach.

Jakie odmiany warto mieć?

Najpopularniejsze i najłatwiej dostępne są różne odmiany aksamitek, bratki, stokrotki, lobelia, niecierpki, petunie, pelargonie. Warte uwagi są również lwia paszcza, osteospermum, czubatka, nikandra miechunkowa, kosmos pierzasty, lewkonie, cynie, tytoń ozdobny – pięknie pachnie, podobnie jak maciejka i lak pospolity, porcelanka, kroplik, maki, nagietki, czarnuszki, kapusta ozdobna, z roślin pnących wilec purpurowy, groszek pachnący, pałczatka szorstkawa, thunbergia.

Wysiewać czy kupować?

To zależy, czy mamy ochotę bawić się w hodowanie od początku, czy zależy nam na jak najmniejszym kłopocie oraz czy wszystkie wybrane rośliny będziemy mieli gdzie kupić. Wysiew w domu jest korzystniejszy, jeśli zależy nam na dużej ilości sadzonek z jednej odmiany, którymi chcemy obsadzić rabatkę lub cały ogród. Jeśli mamy tylko niewielki balkon, wygodniej jest kupić i posadzić gotowe rośliny, koszt ten sam a mniejszy kłopot.

Kiedy siać i sadzić?

Sadzenie najlepiej rozpocząć, kiedy minie zagrożenie nocnymi przymrozkami, maj i czerwiec to idealna pora. Termin i sposób wysiewu nasion zależy od gatunku rośliny. Niektóre trzeba wysiać już w marcu i hodować do maja w domu, inne prosto do gruntu lub balkonowej skrzynki pod koniec kwietnia. Nie mają wielkich wymagać glebowych, więc zwykła ziemia ogrodowa lub kupne podłoże wystarczy do ich hodowania.

Jak zestawiać ze sobą rośliny?

Jeśli mamy do obsadzenia tylko balkon, warto przemyśleć kolorystykę kwiatów i funkcję balkonu. Jeśli chcemy odgrodzić się od sąsiadów, to można połączyć jedno z pnączy z niższą i zwartą rośliną, np. thunbergię z aksamitkami czy nagietkami– kolorystycznie kompozycja utrzyma się w pomarańczowo – złotej tonacji, lub kontrastowo – z lobelią, kapustą ozdobną i pachnącym tytoniem. Posiadanie ogrodu umożliwia wysiew i posadzenie wielu roślin jednorocznych i dwuletnich, tu ograniczy nas tylko własna wyobraźnia