KTÓRE ELEMENTY W DOMU WYMAGAJĄ CZYSZCZENIA I KONSERWACJI?

Każda pani domu wie ile pracy wymaga utrzymanie czystości i porządku w każdym domu. Obowiązki te muszą być rozdzielane pomiędzy wszystkich domowników, bo większość kobiet, na które one spadają pracuje zawodowo i nie dysponuje odpowiednią ilością czasu, by bez pomocy im podołać. W każdym domu jest wiele elementów, które wymagają czyszczenia i konserwacji co jakiś czas oraz utrzymywania ich w czystości na co dzień. Dobrze że na rynku znajduje się duża ilość środków, preparatów, przedmiotów, które z znaczny sposób te pracę ułatwiają i dłużej pozwalają utrzymać w czystości rożne przedmioty i urządzenia. W naszej polskiej mentalności utrwalił się zwyczaj robienia generalnych porządków dwa razy do roku – przed Świętami Wielkanocnymi oraz przed Świętami Bożego Narodzenia.

JAK CZYŚCIĆ I KONSERWOWAĆ PODŁOGI Z DREWNA?

Codzienną czystość podłóg z desek utrzymujemy poprzez zamiatanie, odkurzanie i przecieranie wilgotną szmatką całych powierzchni. Podłóg z drewna nie wolno myć wodą, dlatego w codziennym sprzątaniu tych podłóg nie używa się mopów. Do utrzymania powierzchni podłogi w należytym kolorze należy używać środków regenerujących do drewna, oczywiście kupuje się je do takiego drewna, z jakiego została zrobiona podłoga. Zimą , aby chronić podłogę przed niszczącymi ją wpływami piasku, soli i wody, należy przed wejściem do domu ułożyć maty, w które dokładnie trzeba wycierać obuwie. Po drewnianych podłogach nie powinno się chodzić w obuwiu na szpilce, należy także nogi stołu, krzeseł i innych mebli zabezpieczyć krążkami filcowymi, bo w innym przypadku na podłodze zrobią się wgłębienia. Podłogi drewniane lakierowane łatwiej jest utrzymać w czystości, bo wystarczy codziennie przecierać powierzchnie wilgotna ściereczką i przecierać środkiem do pielęgnacji drewna lakierowanego. W przypadku, gdy na niektórych powierzchniach lakier ulegnie zużyciu, należy go uzupełnić, przestrzegając następujących zasad: należy odtłuścić uszkodzoną powierzchnię, następnie przetrzeć ją drobnoziarnistym papierem ściernym i położyć na tę powierzchnie lakier, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

CZYM USUWAĆ PLAMY Z WYKŁADZIN I DYWANÓW?

Jeśli to możliwe, to plamy na dywanach i wykładzinach usuwamy natychmiast po zaplamieniu, bo kiedy substancja plamiąca wsiąknie w tkaninę , usunięcie takiej plamy będzie znacznie trudniejsze.

Plamy po tłuszcz – najlepsze rezultaty osiągamy, gdy plamę posypiemy talkiem lub jakimkolwiek pudrem do pielęgnacji niemowląt, pozostawimy to posypane miejsce na 24 godziny, a po ich upływie zmieciemy lub odkurzymy puder. Tłuste plamy na dywanach wełnianych można próbować wywabiać rozgrzanym żelazkiem i bibułą, ligniną czy nawet chusteczką higieniczną.

Plamy z błota – po wysuszeniu, odkurzeniu suchego błota, miejsce po nim wystarczy przetrzeć szmatką zwilżoną octem.

Guma do żucia – przeważnie wnoszona pod podeszwami butów dzieci. Może bardzo brzydko zepsuć dywan, dlatego ,,kiedy tylko zauważymy, że się na nim pojawiła, musimy działać. Najlepiej zamrozić w woreczku trochę wody, kiedy już otrzymamy lód, przyłożyć go do miejsca z gumą, zmrozić ja i wykruszyć.

Wszelkie wgniecenia powstające na dywanach po ciężkich meblach należy pozostawiać na 24 godziny do wyprostowania się włókien, a meble czy inne sprzęty należy co jakiś czas przesuwać.