Jakie urządzenia w ogrodzie?

Ogród jest tym miejsce obok domu, gdzie spędzamy czas w pogodne dni. Zazwyczaj podzielony jest on na część użytkową i rekreacyjną. W pierwszej powinien znaleźć się ogródek warzywny, w którym posadzimy warzywa , a większą część ogrodu przeznaczamy na rekreacje i wypoczynek. Ogród zazwyczaj połączony jest tarasem z budynkiem mieszkalnym i właśnie część rekreacyjno- wypoczynkowa powinna znaleźć się tuż za tarasem. Wiadomo, że najlepiej odpoczywa się wśród zieleni, więc w tej części ogrodu powinny znaleźć się drzewa , krzewy ozdobne, altanka czy pergola. Jeśli preferujemy aktywny wypoczynek, to warto tez wbudować stojak z tablicą, obręczą i siatką do mini koszykówki. Na pewno znajdzie się tez miejsce do gry w badmintona. W części rekreacyjnej powinna też być umiejscowiona piaskownica, gdy w domu są małe dzieci. W pobliżu pergoli czy w altance najlepiej postawić stolik i krzesła, by w pogodne , ciepłe dni wypić kawę czy poczytać książkę.

Altanka czy namiot ogrodowy ?

Coraz częściej w pejzażu naszych ogrodów pojawiają się altanki ogrodowe. Są one atrakcyjnymi elementami architektury ogrodowej. Jeśli nie chcemy specjalnej konstrukcji altanki w ogrodzie, można się pokusić na zieloną altankę. Są to tak ukształtowane krzewy i drzewa, że tworzą coś w rodzaju zielonego, ukwieconego domku w ogrodzie. Najczęściej jednak widzimy w ogrodach altanki, jako stale konstrukcje, przeważnie drewniane. Są to konstrukcje bardzo ażurowe wykonane z drewna sosnowego lub świerkowego. Miłośnicy orientu budują altanki w stylu orientalnym. Altanki są doskonałym m miejscem na spotkania rodzinne, towarzyskie, można w nich latem jadać obiady, kolacje, pić poobiednią kawę. Ażurowe ściany altanki koniecznie trzeba obsadzić jakimiś ciekawymi roślinami pnącymi, wspaniale wyglądają pnące róże. Alternatywą dla altanki w ogrodzie jest namiot ogrodowy. Jest on podobnie , jak altanka, świetnym miejscem na spotkania rodzinne i towarzyskie oraz wszelkie imprezy w ogrodzie. Jest to konstrukcja stabilna, może być tylko zadaszona lub posiadać może ściany boczne. Namiot ogrodowy szybko się montuje i demontuje i tym różni się od altanki, że na zimę trzeba go zdemontować i przetrzymać do następnego roku.

 

Huśtawka, hamak a może coś jeszcze ?

Niezbędnym urządzeniem w ogrodzie jest huśtawka. Może ona służyć jako ruchoma ławeczka, na której można pogadać. Można się na niej lekko pobujać, czytając na przykład książkę. Sklepy i markety oferują cała gamę huśtawek. Są to przeważnie urządzenia skonstruowane metalowych rurek, z zadaszeniem i siedziskiem materiałowym. Taka huśtawka bardziej nadaje się na taras niż do ogrodu. Trzeba pilnować, by nie zamoczył jej deszcz, bo wówczas materiał traci żywe kolory i cała huśtawka staje się mniej atrakcyjna. Do ogrodu najlepiej nadają się huśtawki drewniane. Montuje się je na stałe. Nie trzeba przenosić w inne miejsce, gdy zaczyna padać. Drewno impregnowane nie nasiąka wilgocią. Po deszczu taką huśtawkę wystarczy wytrzeć do sucha ściereczką. Jeśli ktoś nie chce w swoim ogrodzie huśtawki, to może zakupić hamak ogrodowy. Kolorowe hamaki na stelażach stalowych doskonale zastępują huśtawki. Można tez kupić hamak bez stelaża i zamocować go między dwoma drzewami. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią długość hamaka.