Jakie rośliny do ogródka na miejsce bardzo suche i silnie nasłonecznione?

Stanowiska suche i nasłonecznione położone są od południowej i wschodniej strony domu, także na tarasach, stokach i skarpach o takiej wystawie. Budynki odbijając promienie słoneczne zwiększają zarówno nasłonecznienie jak i temperaturę w pobliżu, tarasy i skarpy są dodatkowo przez wzniesienie terenu bardziej osuszane, woda z nich spływa zamiast wsiąkać. Na tę stronę ogrodu dociera niewielka część opadów, większość zatrzymuje budynek. W pobliżu dużych drzew i krzewów sytuacja jest gorsza – zatrzymują o wiele więcej wody, głównie poprzez rozbudowaną sieć korzeni, która sięga daleko poza ich koronę. Na stanowiskach suchych gleba jest najczęściej lekka i piaszczysta, co sprawia, że woda z opadów czy podlewania przesiąka szybko do głębszych warstw gleby i jest niedostępna dla roślin.

Co można zrobić, aby poprawić warunki w takim ogrodzie?

Stoki i skarpy warto podzielić na mniejsze, płaskie tarasy, obrzeżone kamieniami lub cegłami, lub też wybudować niewielkie murki, co będzie pomagało zatrzymywać wodę na tym obszarze.

Aby rośliny lepiej rosły a gleba zatrzymywała więcej wody, należy dowieźć do naszego ogródka ziemi cięższej, bardziej ilastej, gliniastej lub torfowej. Jeśli nie jest to możliwe, pozostaje nam obsadzenie takiego stanowiska roślinami, które tolerują piaszczyste podłoże.

Jakie rośliny można sadzić?

Inspiracji należy szukać w naturze, w miejscach o podobnych warunkach. Suche zarośla, wydmy, nasłonecznione skały, południowe stoki, piaskowe łąki – mimo trudnych warunków są pełne kolorowych i doskonale sobie radzących roślin. Rośliny te mają charakterystyczne cechy, ułatwiające im życie w tak trudnych warunkach: małe rozmiary, zwarty pokrój (darniowy lub kępowy), większość ma silnie rozwinięty system korzeniowy, liście i łodygi drobne, wąziutkie, zredukowane lub pokryte gęsto drobnymi włoskami, kutnerem, woskiem, chroniącym przed utratą wody. Często liście są srebrzystobiałe, nawet ich kolor pomaga odbijać promienie słoneczne i redukować temperaturę na liściu i parowanie.

Do najpopularniejszych roślin tolerujących tak trudne warunki należą: wszelkiego rodzaju goździki (ponad 200 gatunków), zarówno jednoroczne, dwuletnie jak i byliny; szałwia omszona i lekarska; kocanki piaskowe, które z samej nazwy sugerują nam ulubione stanowisko; jastrzębiec – czerwony, kosmaty, pomarańczowy; czyściec prosty; dziewanny; mikołajki – nadmorski (pod ścisłą ochroną!), polny, alpejski, płaskolistny i mieszaniec ogrodowy – Eryngium (mikołajek) giganteum, roślina dwuletnia uprawiana głównie na kwiat cięty; wszelkie rozchodniki i rojniki; rumian żółty; dzwonki – brzoskwiniolistny, dalmatyński, drobny, karpacki, Poszarskiego, skupiony – spotykane bardzo często w górach; gęsiówka – w różnych odmianach i kolorach liści i kwiatów; krwawniki; gipsówka (łyszczec) w kilku odmianach i kolorach; macierzanki – pospolita, piaskowa, cytrynowa; naparstnice; nawłoć ogrodowa; płomyk szydlasty (popularnie nazywany foksikiem); przetaczniki – pagórkowy, rozesłany, siwy; słoneczniczek szorstki; ukwap dwupienny; zawciąg nadmorski.

Prawie wszystkie rozmnażamy z nasion bądź przez podział karpy.