Jakie krzewy wybrać na wysoki żywopłot?

Sama nazwa wskazuje główną funkcję żywopłotu – odgradzanie. Od sąsiada, od ulicy, od wiatru, od nieładnej części działki. Żywopłot poza tym, że odgradza, może też upiększać nasz ogród, kwiatami, kolorowymi liśćmi, zielenią w zimie. Roślin nadających się na żywopłot jest bardzo dużo, wybór odpowiedniej zależy od wysokości, jaką chcemy uzyskać, czasu, w jakim chcemy mieć pełnowartościowy żywopłot, czasu, jaki możemy poświęcić na jego formowanie i przede wszystkim od warunków, jaki możemy zapewnić roślinom w ogrodzie.

Jakie krzewy wybrać na szybko rosnący i wysoki żywopłot?

Najpopularniejsze są w Polsce żywopłoty z iglaków. Ma to swoje uzasadnienie – są zimozielone, wymagają niewiele uwagi, nie trzeba ich formować, dostępne są odmiany szybkorosnące, pozwalające uzyskać płot zarówno o wysokości 2 metrów, jak i 4 metrów. Tolerują słabszą glebę, raczej nie wymarzają zimą. Na żywopłot powyżej 2 metrów wysokości nadają się: żywotniki (tuje) zielone – Szmaragd (wąska – świeczkowata), Kórnik (zielonozłota, wąskostożkowa), Holstrump (ciemnozielona, dość szeroka) Columna (wąska), Spiralis (wąskostożkowa);  złotozielone – Aurescens (stożkowa), Aureospicata (stożkowa); złota – Europe Gold (wąskostożkowa), Sunskit (szeroka). Cyprysiki Lawsona – Columnaris (niebieski, stożkowy), Ivonne (złoty, stożkowy), Stewartii (złocistozielony, stożkowy), cyprysik nutkajski – Aurea (złocistozielony). Jałowce – Obelisk (zielony), Blue Arrow (niebieski), Skyrocket (niebieskozielony). Unikajmy tuj brązowiejących po kilku sezonach, jak np. Brabant.

Jak sadzić krzewy, aby uzyskać gęsty żywopłot?

To zależy od wybranej odmiany lub odmian, bo można je mieszać. Ładnie wygląda jednolita zielona ściana, ale o wiele ciekawiej ściana zielono-złota lub błękitno-złota. Rozstaw krzewów przy sadzeniu zależy od szerokości dorosłego okazu – szerokość i wysokość drzewka producenci i sprzedawcy podają dla 10 – letniej, zadbanej rośliny. Warto zwrócić na to uwagę aby uniknąć nieporozumień i rozczarowania. Odmiany wąskie sadzimy zazwyczaj w odstępach 0,4 – 0,7 metra, im większa odległość tym większy prześwit od góry żywopłotu. Odmiany szersze – 0,7 – 1 m. Im mniejsza odległość, tym szybciej krzewy stworzą jednolitą ścianę, ale zbyt gęsto posadzone iglaki brązowieją z braku światła od środka i zabierają sobie nawzajem wodę i składniki mineralne już jako małe krzewy, co hamuje nawzajem ich rozwój. Pamiętajmy, żeby zostawić iglakom odpowiednio dużo miejsca przed nimi, szeroka tuja ma około 1,5 metra średnicy w wieku 10 lat (i dalej rośnie), potrzebuje odpowiedniego odstępu od siatki i innych roślin przed nią, aby ich nie zagłuszyć.

Jak dbać o taki żywopłot?

Trzeba zacząć od prawidłowego posadzenia. Rośliny przed posadzeniem namaczamy przynajmniej godzinę w wodzie. Dla każdego drzewka przygotowujemy dołek przynajmniej 2 razy większy od doniczki, w której się znajduje, ziemię mieszamy z kwaśnym torfem lub sypiemy sam kwaśny torf, sadzimy drzewka i podlewamy. Przez pierwsze 2 – 3 sezony musimy o nie zadbać – pielenie, podlewanie latem, nawożenie substratami dla iglaków. Nawożenie co roku konieczne dla tuj w każdym wieku.

Przy bardzo ruchliwej ulicy iglaki to niezbyt dobry wybór na żywopłot. Zanieczyszczenia ze spalin zatykają aparaty szparkowe roślin, a ponieważ nie zrzucają one liści na zimę, nie mają jak pozbyć się trucizny i zaczynają chorować. W takich miejscach lepiej zdecydować się na niższy, do 2 metrów, żywopłot z roślin liściastych, będzie zdrowszy, spełni swoją funkcję i na pewno będzie ciekawszy i mniej oklepany niż wszędobylskie iglaki.

Frazy odsyłające:

  • szybki żywopłot