Jakie krzewy na niższy żywopłot?

Jeśli nie musimy lub nie chcemy odgradzać się od świata wysokim zielonym murem, możemy zdecydować się na niższy, do 1,5 metra żywopłot. Przy takiej wysokości spełni on wszystkie swoje funkcje, dodatkowo nie pomniejszy optycznie ogrodu, i nie odizoluje nas tak bardzo, jak wyższy. Mamy również większy wybór roślin na taki żywopłot, zarówno iglastych jak i liściastych, co sprawia, że nasz ogród może się wyróżniać, nie będzie monotonny ani jednym z wielu w naszej okolicy.

Jakie rośliny iglaste nadają się na żywopłot do 1,5 metra?

W zasadzie większość, również i te, które wybieramy chcąc mieć wysoki żywopłot. Wysokie tuje, jałowce, cyprysiki, wszystkie te krzewy możemy przecież przycinać, zagęszczą się a nasz żywopłot będzie miał taką wysokość, jaką chcemy i nieco szybciej urośnie. Z niższych (do 1,5 m) i tym samym wolniej rosnących możemy też posadzić np.: cyprysiki – Minima Aurea (złotozielony), Boulevard (srebrzystoniebieski), Filifera (zielony z długimi „makaronowymi” gałązkami), Filifera Aurea (jak Filifera tylko złoty). Z jałowców nadają się m.in. Kuriwao Gold ( intensywnie złoty), Stricta (zielony), Suecica (zielony), Suecica Aurea (złoty), Wichita Blue (niebieski) oraz formy krzaczaste i szerokie, które można formować. Na taki żywopłot nadają się też świerki karłowe – Conica (zielony), Daisy’s White (złoty), Laurin (zielonozłoty), Sander’s Blue (niebieski), Zuckerhut (zielony) oraz cisy, zwłaszcza pięknie złoty Elegantissima.

Jakie rośliny liściaste wybrać?

W przypadku roślin liściastych możliwości mamy ogromne. Przeważająca ilość krzewów osiąga wysokość od 1 do 1,5 metra, większość dobrze znosi cięcie zagęszczające, zdecydowana większość kwitnie, do tego mają również ozdobne liście, owoce czy gałązki. Tu ograniczy nas tylko nasza gleba, bo do niej trzeba dopasować rośliny oraz nasze chęci do pielęgnacji ogrodu i żywopłotu. Na niższe żywopłoty nadają się m.in.: berberysy – kolce dodatkowo chronią nas przed intruzami, obficie kwitnące omżyny Dawida (budleje), pięknotki Bodiniera, pigwowce, derenie – kolorowe liście i gałęzie, żylistki (piękne kwiaty), oliwniki (kolorowe liście), forsycje (nadają się też na formowany żywopłot), ketmie syryjskie, hortensje krzaczaste (ogrodowe są niższe), ostrokrzewy (zimozielone, odmiany o zielonych i kolorowych liściach, również na formowane żywopłoty), złotliny, bukszpany i ligustry (zielone i o kolorowych liściach, również na formowane żywopłoty), tawuły, jaśminowce, pęcherznice, laurowiśnia (zimozielona), ogniki (zimozielone, ozdobne owoce zimą), śnieguliczka (również na formowane żywopłoty), kolkwicja chińska, kaliny, krzewuszki (wajgele), azalie, różaneczniki, klony palmowe, katalpy, oczary (kwitną zimą), buki, wierzby, a nawet wysokie ozdobne trawy, czy pnącza. Wybór jest naprawdę ogromny.

Jakie rośliny sadzić przy ulicy?

Żywopłot z roślin liściastych bardziej nadaje się nad płot przy ruchliwej drodze, ponieważ są one odporniejsze od iglaków na zanieczyszczenia powietrza. Wiele odmian jest wręcz zalecanych do takich nasadzeń jako najbardziej odporne na suszę, zanieczyszczenia i słabą glebę – krzewuszki, berberys Superba, klon jawor, wszystkie derenie, żylistek szorstki Plena, forsycja Lynwood, złotlin, kolkwicja chińska, pęcherz nice,  wierzba Hakuro-Nishiki, tawuły. Posadzone w dwóch rzędach zapewnią nam nie tylko oczyszczenie powietrza, ale też prywatność i ciszę również zimą dzięki gęstym gałęziom.