Jakie byliny szybko zarosną rabatkę, skalniak czy trudno dostępne miejsce w ogrodzie?

W każdym niemal ogródku jest jakieś trudno dostępne miejsce, gdzie ciężko wykosić trawę, wypielić chwasty – pod niskimi gałęziami drzew czy krzewów, w kącie ogrodzenia, wokół niewielkich urządzeń gospodarczych. W takie miejsca idealnie nadają się byliny zadarniające – bardzo szybko zarastają dany obszar, tworząc tak gęstą i zwartą kępę, że uniemożliwiają rozwój chwastów i trawy, rozwiązując tym nasz problem koszenia i pielenia ogrodowych zakamarków. Są przy tym dekoracyjne, pięknie i obficie kwitną i wymagają od nas niewiele uwagi w ciągu roku. Rośliny zadarniające trzeba oczywiście dobrać odpowiednio do stanowiska – słonecznego, w cieniu, wilgotnego czy suchego – tak, aby w pełni cieszyć się zdrową i piękną rośliną. Niedobrane zmarnieją i zostaną zagłuszone przez chwasty i trawę. Rośliny te nadają się również do obsadzania stoków, tarasów, murków skalnych, szczelin między kamieniami lub rabat.

Jakie byliny zadarniające sadzić na stanowiskach słonecznych?

Stanowiska słoneczne lubią rośliny rosnące naturalnie w poszyciu widnych lasów lub na łąkach,  rowach, między skałami. Tolerują też okresową posuchę, ale w ogrodzie będą jednak wymagały podlewania od czasu do czasu: acena drobnolistna; bodziszki – korzeniasty, wielkopłatkowy, Renarda, czerwony, podłodygowy; dębik ośmiopłatkowy; posłonek ogrodowy; rogownice – Biebersteina, kutnerowata, uwaga – bardzo ekspansywna, nie regulowana może zagłuszyć inne rośliny; rozchodniki – kamczaski, kaukaski – nadają się też w zupełny cień; sasanka zwyczajna (pod ochroną); skalnica gronkowa; żagwin ogrodowy.

Jakie byliny na stanowiska częściowo zacienione?

W środowisku naturalnym rosną w zaroślach lub na skraju lasów, także w lasach zalewanych przez wodę, która nanosi żyzny muł. Wymagają żyźniejszej gleby niż byliny słonecznego stanowiska – trzeba im odpowiednio przygotować stanowisko przed posadzeniem: aster krzaczasty, bodziszki i tojeść; bluszczyk kurdybanek – wymaga wilgotnego stanowiska; dąbrówka rozłogowa – także na stanowiska słoneczne; fiołek wonny – miejsce zacienione i wilgotne; karmnik ościsty – najlepsze wilgotne stanowisko; mokrzyca trawo listna – lubi wapienną glebę, nadaje się też na słoneczne miejsce; paproć onoklea wrażliwa – stanowisko słoneczne lub cieniste, koniecznie wilgotne, bardzo szybko się rozrasta; pragnia syberyjska; rdest pokrewny.

Jakie byliny zadarniające sadzić w cieniu?

W naturze spotykamy je w głębokich zaroślach, ciemnych lasach, na skarpach i stokach o północnej wystawie. Lubią cień i jednocześnie wymagają wilgotnego podłoża: barwinek pospolity – zimozielony, wymaga żyznej gleby; gajowiec żółty; konwalia majowa – roślina trująca i pod częściową ochroną, wymaga kwaśnej gleby; kopytnik pospolity – wydziela przyjemny, korzenny zapach, sadzić najlepiej pod drzewami liściastymi, które co roku zapewniają roślinie świeżą porcję próchnicy z opadających liści, przy ich braku trzeba podsypywać rośliny co jesień kompostem lub liśćmi, gatunek chroniony; paproć pióropusznik strusi – gatunek całkowicie chroniony; podagrycznik pospolity – bardzo ekspansywny, wymaga dużo miejsca, nie nadaje się przez to na rabaty; runianka japońska – zimozielona; skalnica – wymagania w zależności od odmiany – Bursera, macedońska, poduszkowa, Arendsa; tiarella – sercolistna, Wherry’ego, wymagają żyznej próchniczej gleby; tojeść – kropkowana (bardzo ekspansywna, wysoka roślina), rozesłana (płożąca, nadaje się do obsadzania stanowisk zbyt ciemnych dla innych roślin, może zastąpić trawnik w cienistym miejscu, wymaga wilgoci); ułudka wiosenna.

Pamiętajmy – w przypadku roślin lubiących wilgotny półcień i cień konieczne jest przygotowanie stanowiska do ich posadzenia – wymieszanie ziemi z użyźniaczem (obornik, kompost, nawóz wieloskładnikowy + ewentualne dodatkowe wymagania konkretnej rośliny), po posadzeniu podlewamy i pilnujemy, żeby miały wilgotno przez cały sezon, corocznie nawozimy.