Jakie byliny nadają się na miejsca zacienione i suche?

Stanowiska suche i zacienione najczęściej znajdują się na działkach leżących pod lasem. Są chyba najtrudniejsze do zagospodarowania, gdyż rośliny tolerujące cień w większości lubią też wilgoć, której tu brak. Jest jednak kilkanaście gatunków roślin radzących sobie w takich warunkach.

Jakie rośliny kwitnące wiosną sadzić?

Las jest widny tylko wczesną wiosną, zanim na drzewach pojawią się liście, wtedy też kwitną w nim tolerujące takie warunki byliny: przylaszczka pospolita, miodunki, marzanka wonna, barwinek pospolity, fiołek wonny, konwalia majowa, zawilec gajowy. Rosną i kwitną szybko, wykorzystując zapas wilgoci po zimie, a gdy wydadzą nasiona, zapadają w spoczynek na całe lato. Rośliny te są w Polsce pod ochroną, ale często sadzonki można kupić w centrach ogrodniczych.

Jakie rośliny są zielone przez cały sezon?

Poza paprociami, które również w części nadają się na takie stanowiska, posadzić możemy takie rośliny: bergenia – znosi doskonale każde warunki, suszę, wilgoć, silne nasłonecznienie i mocne zacienienie, dobrze radzi sobie pod drzewami, kwiaty białe, różowe, purpurowe lub czerwone; bokkonia secowata – potężna roślina (pędy do 2 – 3 m wysokości), ekspansywna, zarośnie niedostępny kąt w ogrodzie lub stworzy kryjący parawan, kwiaty białe; jasnota plamista – niska, okrywowa roślina tolerująca zarówno cień jak i suszę, nadaje się też do obsadzania szczelin w murkach, suchych skarp czy ogródków skalnych, kwiaty białe lub różowe; kocimiętka Faassena – pięknie pachnąca roślina, przyciągająca pszczoły, trzmiele i koty, trwała, dobrze znosi suszę, nadaje się również na słoneczne stanowiska, kwiaty niebiesko – lila; kokoryczka wielokwiatowa –kwiaty białe, po przekwitnięciu wiąże trujące jagody, nadaje się też na stanowiska słoneczne, ale wtedy wymaga bardzo częstego podlewania; odętka wirginijska – dobrze znosi suszę i cień, ale nadaje się też na słoneczne i wilgotne rabaty, dość silnie się rozrasta, kwiaty białe, różowe, fioletowo – czerwone; poziomkówka indyjska – roślina zadarniająca, wyglądem przypomina poziomkę, idealna do miejsc dość suchych i półcienistych, kwiaty żółte; przytulia wonna – idealna na każde stanowisko, słoneczne czy cieniste –  pod warunkiem, że ma żyzną glebę, kwiaty białe lub żółte;
przywrotnik ostroklapowy (na zdj. obok)
– dekoracyjne szerokie liście, nadaje się do miejsc zarówno cienistych jak i słonecznych, kwiaty żółte; barwinki – zarówno odmiany botaniczne jak i hybrydy, liście ciemnozielone, zielono – białe, żółto – zielone, kwiaty pojedyncze niebieskie, białe, fioletowe, czerwone lub pełne niebieskie, doskonale zadarniające, rosną w każdych niemal warunkach.

Jak dbać o rośliny w takich miejscach?

Zacząć należy od prawidłowego ich posadzenia. Ziemię musimy głęboko przekopać, jeśli chcemy posadzić rośliny przy drzewie – usuwamy korzenie rosnące w tym miejscu i w jego okolicy. Drzewo tego nie odczuje, wypuści nowe, ale nasze rośliny przynajmniej przez kilka lat będą miały lepsze warunki do rozrostu. Ziemię trzeba tez użyźnić torfem odkwaszonym, kompostem, obornikiem lub nawozem wieloskładnikowym, zabieg ten trzeba powtarzać co roku wczesną wiosną, zanim rozwiną się liście, rozsypując świeżą warstwę torfu, kompostu lub nawozu na wierzchu roślin. Co kilka lat należy wyższe rośliny wykopać, miejsce gdzie rosły znów oczyścić z korzenie drzew, użyźnić i posadzić rośliny od nowa. Te zadarniające pielimy i nawozimy również wczesną wiosną. Podlewanie od czasu do czasu również im nie zaszkodzi.