Jak zbudować pergolę w ogrodzie?


W każdym ogrodzie, prócz kwiatów i krzewów ozdobnych, rośnie wiele pnączy. Sadzimy je w miejscach, gdzie mogłyby się wspinać. Są to najczęściej ściany budynku, garażu, bramy, siatki i płoty ogrodzeniowe czy zwykłe drabinki drewniane ustawione gdzieś w kąciku ogrodu. Dla takich właśnie roślin, które swoimi łodygami owijają różne przedmioty warto w naszych ogrodach zbudować pergolę. Konstrukcja ta nie tylko będzie podporą dla pnączy, ale również pięknie ozdobi ogród. Pergola jest lekką konstrukcją wykonaną z drewna lub metalu. Wykonanie jej nie wymaga żadnych fundamentów i nie nastręcza większych kłopotów. To konstrukcja składająca się z kolumnady czyli regularnie rozstawionych słupków połączonych poprzecznie ułożonymi belkami. Kopuła pergoli może mieć też kształt zaokrąglony. Gotowe elementy do wykonania pergoli można kupić w sklepach ogrodniczych.

GDZIE USTAWIĆ PERGOLĘ?

Pergola tworzy coś w rodzaju kwitnącego , kolorowego tunelu, dlatego jej ustawienie w ogrodzie musi być dobrze przemyślane. Przy wielu domach ustawiana jest przed wejściem do budynków, tworzy coś w rodzaju ukwieconej bramy wejściowej. Innym rozwiązaniem jest ustawienie pergoli w okolicach tarasu, z którego schodami można wyjść do ogrodu. Pergola wówczas stanowi jak gdyby jego przedłużenie. Można w jej wnętrzu umieścić stolik i krzesełka i wówczas będzie ona doskonałym kącikiem do odpoczynku, wypicia poobiedniej kawy czy przeczytania codziennej prasy. Pięknie utrzymana pergola w ogrodzie to jakby oaza na pustyni. Daje chłód i cień w upalne dni lata. W zależności od wielkości ogrodu i jego kształtu pergola może służyć jako zielony korytarz stanowiący przejście między dwoma budynkami, między domem czy garażem. Często można zobaczyć w jak świetny sposób zagospodarowana jest powierzchnia między dwoma budynkami z wykorzystaniem pergoli.

JAKIMI PNĄCZAMI OBSADZAMY PERGOLE?

W sklepach ogrodniczych mamy duży wybór roślin pnących przeznaczonych między innymi do obsadzania pergoli. Do najczęściej kupowanych tam roślin należą:

 

Róże pnące, które tworzą pędy o długości od 2 do 5 metrów. Ponieważ pędy nie mają zdolności samoczepnych do rożnego rodzaju podpórek, koniecznie trzeba je do nich przywiązywać. Są to rośliny, które odznaczają się niezwykłą urodą, długo kwitną, a ich kwiaty rozsiewają bardzo przyjemna woń. Jest wiele odmian róż pnących i każdy powinien wybrać coś dla siebie. Można obsadzać pergolę rożami o różnych kolach kwiatów.

 

Powojniki wielokwiatowe – piękne rośliny pnące, dorastające do 4 metrów wysokości. Wyróżniają się dużej wielkości kwiatami (średnica do 18 cm ), kupimy je w różnych kolorach: fiołkowy, niebieski, bordowy, biały, bywają też dwubarwne. Rośliny te jednak źle znoszą wysoką temperaturę, dlatego starajmy się, by ich korzenie były osłonięte jakimiś niskimi roślinami. Powojniki najlepiej rosną w żyznej i dość wilgotnej glebie.

 

Wiciokrzew japoński – rośnie do 5 metrów wysokości, pięknie kwitnie. Latem na jego pędach pojawiają się koloru kremowego kwiaty. Jest to ciekawa roślina, bo w czasie łagodnych zim nie traci liści, które też są ozdobą. Dobrze rośnie w średnio żyznej glebie, w słońcu i półcieniu.