Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Elementem przyczyniającym się do atrakcyjności każdego ogrodu jest na pewno oczko wodne. Przyjemnie jest w letnie upalne dni usiąść niedaleko takiego jeziorka i podglądać w nim życie. Na taki rodzaj atrakcji decydują się miłośnicy fauny i flory wodnej. Zakładają , budują je ci, którzy mają w domach akwaria, bo pielęgnacja oczka wodnego w ogrodzie podobna jest do pielęgnacji akwarium domowego. Przed przystąpieniem do budowy oczka wodnego w ogrodzie należy wybrać odpowiednie miejsce oraz jego kształt. Następną czynnością jest wykonanie wykopu. Jeśli mamy zamiar hodować w nim ryby, to wykop nie może być płytszy niż 1 metr. Miejsce na wykonanie oczka wodnego powinno być nasłonecznione, przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia. To będzie sprzyjało dobremu rozwojowi zarówno ryb, jak i roślin. Nie budujemy oczka pod żadnymi drzewami czy krzewami, bo opadające liście, zwłaszcza jesienią, będą zaśmiecały wodę, gniły i stanowiły zagrożenie dla istniejącego życia w oczku.

Jakie czynności są niezbędne przy budowie oczka wodnego?

Bardzo ważną czynnością jest przygotowanie dna oczka. Trzeba go utwardzić, zagęścić i uszczelnić. Na dnie oczka wodnego na pewno postawimy pojemniczki, w których będą rosły roślinki, dlatego musi być ono odpowiednio głębokie. Dno oczka wodnego uszczelnia się przeważnie suchą gliną, która zabezpiecza wsiąkanie wody w głębsze warstwy. Na glinę kładzie się warstwę piasku, który stanowi również warstwę izolacyjną. Niektórzy zamiast piasku kładą folię PCV i ona nie przepuszcza wody do gruntu. Tak przygotowane oczko możemy już napełnić woda i zacząć go urządzać. Woda w oczkach wodnych pochodzi przeważnie z naszych kranów lub studni. Przed napełnieniem nią oczka, należy dokonać kilku zabiegów oczyszczenia wody kranowej z chloru. Dobre jest jej odstanie. Oczko można również wypełnić nałapaną do beczki deszczówką.

 

Jakie ryby i rośliny najlepiej czują się w oczkach wodnych ?

Osobliwy wygląd oczku wodnemu nadają rośliny oraz ryby, które tam będą przez nas umieszczone. Kupując rośliny i ryby do oczka wodnego, koniecznie trzeba zasięgnąć porady fachowca, bo w tym środowisku wodnym musimy zbudować odpowiedni ekosystem. Rośliny i ryby muszą w nim żyć w symbiozie. Rośliny w oczku wodnym mają zdobić, ale również dawać możliwość rybom rozwijania się i rozmnażania. W oczu wodnym dobieramy rośliny rosnące na różnych głębokościach. Jedne produkują tlen i są zanurzone, inne swoimi liśćmi zdobią powierzchnię oczka. Do posadzenia w oczku wodnym nadają się rośliny bagienne i wód przybrzeżnych. Oczka wodne najczęściej obsadzamy kosaćcami, tatarakiem, bo są to rośliny, które lubią podmokły grunt i na nim dobrze rosną, natomiast w dno oczka sadzimy moczarkę, rogatka sztywnego, rogownicę, kotewkę żabiściek i inne rośliny pływające. Do najpopularniejszych rybek, które hodujemy w oczkach wodnych należą: różanka, słonecznica, strzelba potokowa czy importowane ryby ozdobne takie jak: karp, karaś ozdobny, orfa, lin. Zarówno ryby, jak i rośliny można kupić w sklepach akwarystycznych oraz w sklepach internetowych.