Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w domu ?

Tak wiele czytamy w prasie, słyszymy i oglądamy w telewizji o wypadkach, w których biorą udział dzieci i które zdarzają się właśnie w domu. Czytamy o wypadaniu dzieci przez okna, o powodowaniu pożaru przez dzieci, o straszliwych poparzeniach, o pogryzieniach przez psy, utonięciach w przydomowych sadzawkach i wielu innych. Przecież za te cierpienia dzieci, niekiedy śmierć odpowiadamy my- dorośli. Bezpieczeństwo nie tylko dzieci w domu zależy od jego funkcjonalności oraz dostępności osób niepowołanych do różnych urządzeń znajdujących się w domu. Budując dom, trzeba także pomyśleć o zabezpieczeniach różnego rodzaju instalacji, żeby nie miały do nich dostępu dzieci. Wszelkiego rodzaju niebezpieczne narzędzia, przedmioty, płyny powinny być umieszczane w pomieszczeniach, miejscach niedostępnych dzieciom. Najważniejsza jest jednak nasza czujność, małe dziecko nie jest świadome niebezpieczeństwa, ale dorosły czasami o tym zapomina, a potem dzieje się tragedia.

Jak stworzyć dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy ?

Przede wszystkim dziecko trzeba mieć w zasięgu wzroku. Ale mimo bliskości, należy tak zabezpieczyć pomieszczenia, po których porusza się dziecko, żeby nic w nich nie stanowiło dla niego niebezpieczeństwa. Wszelkiego typu gniazdka elektryczne trzeba zabezpieczyć dostępnymi na rynku zaślepkami, by dziecko nie mogło do nich niczego włożyć. Doniczki z kwiatami powinny być ustawione tak, by dziecko nie miało możliwości ściągnięcia ich sobie na głowę, a wszelkiego typu rośliny trujące należy powyrzucać z domu. Narożniki kantów stołów , mebli powinny być zabezpieczone specjalnymi osłonkami. Wysokie regały, szafki powinny być dodatkowo przymocowane, by nie przewróciły się na dziecko. Należy również uważać ze stawianiem na stół, ławę, stoliki gorących napojów, które dziecko może wylać na siebie, ściągając serwetę.

 

Przed czym przestrzegać dzieci ?

Dzieci pozostawione same w domu miewają rożne pomysły. Dlatego zadaniem dorosłych już od najmłodszych lat jest przestrzeganie i wpajanie dzieciom bezpiecznego przebywania w mieszkaniu. Przede wszystkim należy dzieci przestrzec przed otwieraniem drzwi, bramy domu osobom nieznajomym, kiedy w domu nie ma nikogo z dorosłych. To zapobiegnie kradzieży w mieszkaniu przez złodziei. Ponad to, dziecko musi wiedzieć, że pod nieobecność dorosłych w domu, nie wolno mu uruchamiać żadnych urządzeń mechanicznych. Groźne są zabawy zapałkami, które są częstą przyczyną pożarów pod nieobecność osób dorosłych w domu. Dziecku nie wolno pozwalać na siadanie na parapetach, otwierania i wyglądania przez okna, bo to grozi upadkiem z dużej wysokości. Wiadomo, że każde dziecko lubi zwierzęta, zwłaszcza psy. Należy dziecku, od najmłodszych lat uświadamiać, że podchodzenie do psa, szczególnie takiego, którego dziecko nie zna, może się skończyć tragicznie. Dziecko może zostać pogryzione i okaleczone na całe życie. Rodzice muszą być zawsze czujni i ostrzegać swoje dziecko przed grożącymi mu niebezpieczeństwami.