Jak zamontować płytę szklaną na ścianie w kuchni?

Wykończenie ściany nad blatem kuchennym szklanymi panelami ma wiele zalet – pozwala wykończyć ścianę pod szkłem niemal dowolnie, a szyba zabezpieczy ją przed zabrudzeniami i ogniem, do tego łatwo się ją myje nawet z kłopotliwych zabrudzeń. Ponadto jest to o wiele bardziej nowoczesne rozwiązanie, odpowiednie do kuchni otwartych na salon, gdzie niezmiernie ważne jest estetyczne połączenie dwóch części pomieszczenia o zupełnie różnych funkcjach tak, by nie było zgrzytów. Dzięki szklanym taflom unikniemy wydzielonej wzrokowo przestrzeni do gotowania, tak jak ma to miejsce w przypadku kafelków ściennych, co umożliwi nam swobodniejszą, nawiązującą do części wypoczynkowej aranżację kuchni.

Jakie szkło wybrać do kuchni?

Przed każdym montażem, przy zakupie szyby trzeba zlecić wycięcie w niej otworów na gniazdka elektryczne, ewentualnie otworów pasujących do elementów montażowych czy baterię ścienną, krawędzie tafli trzeba też oszlifować. Później nie będzie to już możliwe. Wymiary szkła lepiej jest pobierać przy już zamontowanych szafkach kuchennych, gdzie wiadomo już, że nic się nie zmieni. Rodzaj szyby też ma tu znaczenie – wybór jest ogromny, od zwykłego szkła typu float, o lekko zielonkawym zabarwieniu, które dodatkowo można pokryć od strony montażowej lakierem w dowolnym kolorze, poprzez szkło matowe, klejone, hartowane, zbrojone, mozaiki szklane. Szkło klejone, hartowane i zbrojone to lepszy wybór w przypadku, gdy decydujemy się na montaż na śrubach czy dystansach – szyba jest odsunięta od ściany i łatwiej ją stłuc, a te rodzaje szkła są bezpieczniejsze, klejone nie rozpryśnie się, a hartowane rozbija się w drobne ale nieostre kawałeczki.

Jak zamontować szkło?

Możemy to zrobić na cztery sposoby: montaż na szynach, montaż na śruby, na dystanse lub bezpośrednie przyklejenie szyby do ściany. Szyby montujemy zmatowioną stroną do ściany, wcześniej dokładnie je myjemy i wycieramy do sucha, potem czyszczenie od strony ściany będzie niemożliwe.

Montaż na szynach wymaga kupienia gotowego zestawu, składającego się z tafli szklanej, listew oraz klipsów montażowych, a także na własną rękę kleju montażowego. Dolną szynę przyklejamy do blatu kuchennego, w ścianie wiercimy otwory na kołki, na nich zakładamy klipsy montażowe a na klipsach mocujemy górną listwę. Teraz wystarczy tylko wsunąć szkło w listwy, ale do tego potrzebujemy przynajmniej jednego wolnego na długość szyby boku ściany. To jedna wada tej metody.

Montaż na śruby lub dystanse nie wymaga aż tyle miejsca, szybę montuje się bezpośrednio z blatu, na kołki i śruby, które zasłania się metalowymi nakładkami. Zaletą montowania na dystansach, czyli szyby mocno odsuniętej od ściany, jest możliwość założenia pod nią oświetlenia. Minusem jest zwiększone ryzyko stłuczenia oraz niemożność jej uszczelnienia, przez co za szybę może dostawać się wilgoć i zanieczyszczenia.

Najprostszym sposobem montowania szkła jest przyklejenie go, nie widać wtedy żadnych elementów mocujących ani tez bezbarwnego kleju. Jeśli pod szkłem chcemy mieć tapetę, szybę wymierzamy tak, by lekko wystawała poza oklejone miejsce, przynajmniej na bokach musi być przyklejona bezpośrednio do ściany. Miejsca styku ze ścianą dookoła zabezpieczamy silikonem a przy blacie dodatkowo ozdobną listwą.