Jak zamontować hamak w ogrodzie?

Hamak w ogrodzie to jedna z najprzyjemniejszych form odpoczynku. Delikatne bujanie relaksuje, a możliwość kontaktu z przyrodą, podziwiania ogrodu tak za dnia, jak i w nocy jest nieoceniona. To również wspaniałe miejsce do zabawy i odpoczynku dla dzieci, o wiele wygodniejsze i przyjemniejsze niż zwykła huśtawka.

Jak zamontować hamak między drzewami?

Jeśli mamy w ogrodzie odpowiednio grube i wytrzymałe drzewa, można hamak zamontować między nimi, powinien mieć pierścieniowate zakończenia, to ułatwia zarówno montaż jak i szybkie jego zdjęcie. Zamontować możemy go na kilka sposobów.  Pierwszy to przywiązać do drzewa na stałe, przez pierścienie, linką na tyle grubą, żeby nie poraniła pnia drzewa podczas użytkowania hamaka przez dwie osoby (przynajmniej 18 mm). Ma to jednak wady – węzły podczas użytkowania się zaciskają, zwłaszcza, jeśli hamaka używają naraz dwie osoby – niełatwo będzie go zdjąć, czy to na zimę, czy tylko na przechodzącą właśnie burzę. O wiele wygodniejszym sposobem jest montowanie hamaka na karabinki – linka z pętami jest przywiązana na stałe do drzewa, a do pierścieni hamaka montujemy karabinki o odpowiedniej nośności – przynajmniej 150 kg, dostępne są we wszystkich marketach budowlanych. Tak zamontowany hamak zdejmujemy w kilka sekund bez problemu.

 

Jak zamontować hamak nie mając drzew w ogrodzie?

Jest i na to sposób. Wystarczy zrobić odpowiednią konstrukcję z rur stalowych. Kupujemy dwie stalowe rury , wystarczą  2” o grubości 3,2 mm (na obciążenie do ok. 160 kg, jeśli potrzeba, lepiej kupić grubsze rury), o długości ok. 2 metry każda oraz dwa krótsze (po ok. 0,4 – 0,5 m) kawałki rury – ważne – nierdzewnej, będzie zagłębiona w ziemi, więc korodowanie jest niewskazane, nachodzące na dłuższe rury dość ciasno. W wytyczonych miejscach robimy stopę betonową pod słupki –  kopiemy dwa dołki na głębokości przynajmniej 50 cm, żeby nie wyrwały się z ziemi pod ciężarem i ruchem hamaka, krótsze kawałki rur ustawiamy w pionie, ale – ważne –  by nie wystawały nad ziemię, i zalewamy betonem. Do dłuższych rur trzeba zamocować uchwyty na linki – przyspawać lub przewiercić i przykręcić oraz pomalować całość. Górny wlot słupków trzeba zabezpieczyć zaślepkami, podobne dopasować na zabetonowane krótsze rurki. Teraz wystarczy tylko włożyć słupki w zalane rurki, zamontować hamak (linki lub karabinki) i już można się na nim relaksować.

 

Tak zamontowane słupki na hamak mają jedną przewagę nad wszystkimi – w razie potrzeby można je całe zdemontować, jeśli potrzebujemy ogrodu na imprezę rodzinną czy kiedy trzeba wykosić trawnik. Wystarczy wtedy zdjąć hamak, wyciągnąć słupki z ziemi, zatkać rurki w ziemi zatyczkami i gotowe. Można też pokusić się o bardziej skomplikowane instalacje i zrobić nad hamakiem zadaszenie, czy też wkopać w ziemię dodatkowe dwie rurki i w razie potrzeby zmienić stojak na hamak w prostą altankę. Takie rozwiązanie  montowania słupków daje możliwość wykorzystania nawet niewielkiego ogródka na różne sposoby.

Frazy odsyłające:

  • jak zamocować hamak
  • jak zamontować hamak
  • jak zrobić stelaz do hamaka
  • mocowanie hamaka
  • jak zrobić stojak na hamak
  • montaż hamaka
  • jak zamontować hamak w ogrodzie