Jak wykończyć ścianę nad blatami kuchennymi?

Przed takim dylematem stajemy, urządzając nową kuchnię lub przeprowadzając remont starej. Jakim materiałem wyłożyć ściany, aby były one nie tylko ciekawe i ładne, ale też łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe, gdyż wiadomo, że ściany nad blatami to jedne z najbardziej brudzących się miejsc w kuchni. Materiały wykończeniowe powinny być też spójne stylistycznie z resztą pomieszczenia.

Farby czy płytki?

Tradycyjną wykończeniówką w kuchni są płytki. Różnej wielkości, w każdym niemal kolorze i bogactwie wzorów. W dodatku mają tak wiele zalet, ważnych zwłaszcza w kuchni – łatwo się je czyści z wszelkich zabrudzeń, tłuszczu czy kurzu, nie wchłaniają wilgoci, co chroni je przed deformacją i zniszczeniem – idealne nad zlew, są niepalne, więc nadają się na ścianę nad kuchenką elektryczną czy gazową. Najlepiej czyści się płytki o gładkiej powierzchni – gres porcelanowy, szkliwiony klinkier czy terakota, te bardziej porowate czy z naturalnych materiałów wymagają wcześniejszej impregnacji. Fugi również się brudzą – im ich mniej, tym mniej zabrudzeń. Jeśli wybraliśmy płytki o średnim lub niewielkim rozmiarze, zmniejszmy szerokość fug i do ich wykonania wybierzmy materiały nie wchłaniające wody.

Bardziej neutralnym i spójnym z resztą pomieszczenia materiałem wykończeniowym są farby. Dzięki jednolitej powierzchni ściany nie dzielą kuchni, kolor można wybrać dowolnie, szybko się maluje – w porównaniu do kładzenia płytek czy tapetowania. Łatwo również taką kuchnię przemalować, jeśli zależy nam na szybkiej zmianie wystroju. Farby nadają się jednak tylko na gładkie ściany, bo bardzo uwydatniają wszelkie nierówności. Do kuchni wybieramy tylko farby wodoodporne i zmywalne, jak emulsyjne lateksowe, jeśli chcemy zastosować je nad blatami. W przeciwnym wypadku malowanie kuchni czeka nas przynajmniej raz w miesiącu.

Tapety czy drewno?

Tapety  to dobre rozwiązanie, jeśli wybierzemy właściwe – koniecznie odporne na wilgoć i niepalne tapety winylowe lub z włókna szklanego. Maja grubszą niż papierowe i bardziej gąbczastą strukturę, dzięki czemu są odporniejsze na zmywanie gąbką. Obecnie mamy ogromny wybór wzorów i kolorów, co pozwoli dopasować je  do stylu kuchni. Bardziej niż farba i płytki nadają się do pomieszczeń o nierównych ścianach. Do ich montażu również używamy kleju wodoodpornego.

Drewno nad blatem czy kuchenką? Tak. Jest modne, nadaje charakteru, odpowiednio zabezpieczone będzie nam służyć podobnie jak inne materiały. Do drewnianych boazerii w przedpokojach już się przyzwyczailiśmy, ale tak samo możemy wykończyć ścianę nad kuchennymi blatami, drewno będzie tylko wymagało odpowiedniej impregnacji i lakieru, co umożliwi jego mycie. Do wyboru mamy również sklejki fornirowane naturalnym drewnem, wymagające pielęgnacji odpowiedniej do gatunku użytego drewna, panele ścienne drewnopochodne albo laminowane lub płyty MDF.

Jakie są inne rozwiązania?

Jest ich jeszcze kilka – tafle szkła, blachy, pleksi, konglomerat czy naturalny  kamień – modne i coraz popularniejsze materiały. Łatwo się czyszczą i chronią przed wilgocią, stwarzając jednocześnie wrażenie czystości przez duże gładkie powierzchnie. Szkłem czy płytą pleksi można zabezpieczyć też inne materiały wykończeniowe – farbę czy tapetę. Materiały te mają równie zastosowanie w łazienkach, pralniach czy wc, wszędzie tam, gdzie jest podwyższona wilgotność powietrza.