JAK WAŻNE JEST PODLEWANIE OGRODU?

Odpowiedni poziom wilgoci jest niezmiernie ważną sprawą nie tylko w ogrodzie, ale tam przede wszystkim ze względu na rosnącą dużą ilość różnorodnych roślin. Kiedy nie mają one odpowiedniej ilości wilgoci, źle rosną, usychają i w konsekwencji giną. Rośliny w ogrodzie podlewamy przede wszystkim latem oraz w okresie ich wzrostu, kwitnienia i owocowania, pamiętając o zachowaniu umiaru i zdrowego rozsądku. Konieczne jest podlewanie roślin w ogrodzie, gdy przez dłuższy czas nie było opadów i ziemia jest bardzo wysuszona. Należy pamiętać, że zarówno nadmierna wilgoć, jak i zbytnie przesuszenie źle wpływa na rozwój roślin. Korzenie roślin znajdujących się w zbyt nawilgoconej glebie mają za mało tlenu i gniją.

ILE PODLEWAĆ?

Roślinom dostarczamy taką ilość wilgoci, by miały najbardziej optymalne warunki wegetacji, dlatego każdego dnia, w czasie bezdeszczowego okresu sprawdzamy stan gleby. Ma ona być wilgotna czyli ma nie sklejać się jak ciasto i nie rozsypywać, jak mąka. Szczególną uwagę poświęcamy roślinom świeżo posadzonym, których system korzeniowy jeszcze nie czerpie wilgoci z głębszych warstw gleby. Bardziej obficie i częściej podlewamy rośliny rosnące na glebach piaszczystych oraz w miejscach ich gęstszego nasadzenia, mniej zaś wody zużywamy i rzadziej podlewamy rośliny w miejscach, gdzie gleba jest cięższa i wilgotna, a rośliny posadzone dość rzadko. Jeśli rośliny są już dobrze ukorzenione, to podlewamy je rzadziej, ale bardziej obficie.

KIEDY PODLEWAĆ?

Pora podlewania roślin nie jest dla nich obojętna. Na pewno nie podlewamy ich po obfitych opadach deszczu. Podlewanie zaczynamy wtedy, gdy ziemia na głębokości 10 cm jest sucha. Nie podlewamy roślin w nocy, gdyż pozostawiona na liściach woda może powodować rozwój różnych chorób. Nie wolno też podlewać w południe, kiedy najbardziej operuje słońce, bo nie dość, że wilgoć z gleby wyparuje natychmiast, to jeszcze narazimy liście roślin na powstawanie brzydkich brunatnych plam. Najodpowiedniejszą porą do podlewania roślin jest wczesny poranek i wieczór. O tych porach dnia nie ma wysokiej temperatury i woda dobrze wsiąknie w głąb gleby nie wyparowując. Takie rośliny jak: róże , dalie, chryzantemy, begonie, pomidory, ogórki lubią poranne podlewanie. Lubią je też różne gatunki drzew i krzewów, które staramy się podlewać rzadziej.

CZYM PODLEWAĆ OGRÓD?

Najczęściej używanym sprzętem do podlewania roślin w ogrodzie jest wąż ogrodowy. Jest to przedmiot specjalnie do tego celu wyprodukowany, posiadający odpowiednią końcówkę do regulacji strumienia wody i wielkości kropel. Wąż, ze względu na swój zasięg pozwala na dostarczenie wody nawet w najodleglejsze zakamarki ogrodu. Do podlewania małych rabatek i grządek możemy użyć domowej konewki, wiaderka, butelki i innych naczyń ogólnie dostępnych w każdym domu. Do podlewania trawników używamy, specjalnie w ogrodzie instalowanych, zraszaczy i spryskiwaczy. Ich zaletą jest to, że możemy je zaprogramować na dostarczanie potrzebnej ilości wody w te miejsca trawnika, które są przesuszone. Posiadacze pięknych ogrodów, dysponujący zasobnym portfelem, pozwalają sobie na instalowanie w nich urządzeń nawadniających sterowanych elektronicznie. Takie cuda techniki wystarczy tylko zaprogramować, resztę wykonuje elektronika.