Jak urządzić sypialnię od strony technicznej?

Sypialnia – często zaniedbywana część domu, nierzadko w małych mieszkaniach rolę sypialni i pokoju dziennego łączy się ze względu na brak miejsca. Jeśli jednak mamy możliwość wydzielenia jednego pokoju, zróbmy sypialnię z prawdziwego zdarzenia. W końcu przesypiamy przynajmniej 1/3 swojego życia, warto ten czasu spędzić w pięknym otoczeniu.

Jakie łóżko do sypialni?

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Musi być porządne, odporne na uderzenia, zarysowania, stabilne, wygodnie, jeśli mieści się pod nim szuflada na pościel czy inne rzeczy. Rozmiar 140 x 200 cm jest już bardzo wygodny i gwarantuje swobodę i dużo miejsca dla każdego. Meble sosnowe są miękkie, łatwo o uszkodzenie, po roku czy dwóch pojawiają się pęknięcia wywołane rozsychaniem drewna. Są jednak tanie i jako mebel tymczasowy czy dla dzieci nadają się doskonale. Meble z płyt są odporniejsze, nie rozsychają się, dają więcej możliwości w wyborze koloru, kształtów zagłówków, obicia itp. – zawsze to jednak płyta wiórowa a nie naturalne drewno. Ważne, żeby łóżko po środku posiadało dodatkową listwę wzmacniającą, zapobiega to rozchodzeniu się boków oraz wzmacnia stelaż z materacem.

Jaki materac wybrać?

Wybór materaca to kolejna ważna rzecz, często niestety bagatelizowana. Nie kupujemy materaca na oko! Musi być dostosowany do naszej wagi, do dolegliwości kręgosłupa, do osobistych preferencji (jedni wolą miękkie, inni twarde materace). Najlepiej wybrać się do sklepu specjalistycznego, gdzie na materacach należy poleżeć przynajmniej kilkanaście minut, bo 2 – 3 minuty nic nam o jego wygodzie nie powiedzą, a wymiana używanego to problem. Czasem lepiej wybrać dwa osobne mniejsze materace, dopasowane do konkretnej osoby, niż jeden duży uśredniający wymagania obu. Sprzedawca na podstawie dostarczonych informacji pomoże nam dobrać odpowiedni typ materaca, zaproponuje tańsze lub droższe odpowiedniki. Niektóre sklepy oferują możliwość zwrotu materaca po 2-3 dniach, zapakowanego, mamy więc możliwość poleżenia na nim w spokoju we własnym domu i sprawdzeniu, czy jest odpowiedni. Wybór jest duży – od piankowych, poprzez sprężynowe, kieszeniowe, lateksowe, z wkładką kokosową, z warstwą owczej wełny, wszystko uzależnione od stanu zdrowia, preferencji i sumy, jaką możemy wydać. Tańsze materace wymieniamy co 5 lat, droższe mają gwarancję nawet do 30 lat użytkowania. Źle wybrany materac to w przyszłości nieprzespane noce, bóle pleców i w ich konsekwencji problemy zdrowotne z kręgosłupem, warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszego.

Jakie oświetlenie do sypialni?

Jeśli mamy możliwość – zrezygnujmy z oświetlenia centralnego na rzecz bocznych lamp, czy to naściennych czy wolnostojących. Takie lampy budują nastrój, sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi, ponadto optycznie powiększają pokój i dają więcej możliwości modelowania przestrzeni sypialni światłem. Możemy zdecydować się tylko na lampki na stolikach nocnych, lampy wolnostojące, kinkiety naścienne, małe lampki halogenowe oświetlające punkty na ścianie, bądź też podświetlenie zagłówka łóżka. Zalecane jest światło o ciepłej barwie, które współgra z kolorystyką wyposażenia i ścian. Pamiętajmy też o oknie – miękkie firany i zasłony, delikatnie filtrujące światło słoneczne, żaluzje bądź rolety odcinające nas od ostrego porannego słońca – wszystko to pomoże nam zbudować odpowiedni do relaksu klimat.