Jak urządzamy wnętrze domu?

Pierwszą i naczelną zasadą urządzania wnętrza domu jest jedność funkcjonalno- estetyczna, to jest jak najlepsze dostosowanie jego urządzenia do czynności wykonywanych w domu z jednoczesnym zachowaniem podstawowych zasad kompozycji plastycznej. Każde mieszkanie jest bowiem jednocześnie układem użytkowym i plastycznym. Aby prawidłowo urządzić wnętrze domu, należy przede wszystkim przemyśleć potrzeby rodziny i określić czynności, jakie będą w nim wykonywane. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie podstawowe czynności takie jak: sporządzanie i spożywanie posiłków, utrzymywanie higieny osobistej i mieszkania, odpoczynek, zabawa i nauka dzieci, kącik pracy dorosłych i inne czynności gospodarcze. Każda z tych grup czynności wymaga odpowiedniego miejsca oraz mebli i oświetlenia. Z zasadą jedności funkcjonalno-estetycznej powinna łączyć się zasada grupowania czynności. Dzięki jej zastosowaniu w domu powinny powstać tak zwane mikro wnętrza, czyli kąciki funkcjonalne. Ułatwiają one bezkolizyjne wykonywanie różnych czynności w domu. Ważną zasadą urządzania każdego domu jest kompleksowa kompozycja lub jedność stylu. Chodzi o zharmonizowanie wszystkich jego elementów użytkowych i dekoracyjnych (mebli, lamp, tkanin, zieleni i innych drobiazgów).

 

JAKIE MEBLE W DOMU?

 

Często tę samą funkcję mogą pełnić meble o różnych cechach użytkowych i estetycznych. Nieodzownymi meblami w domu, gdy nie ma garderoby, są meble do przechowywania ubrań i innych przedmiotów. Dawniej role te spełniały wielkie szafy, komody, kufry i kredensy. Dzisiaj funkcjonują meble segmentowe. Umożliwiają one zabudowanie w sposób zwarty ściany, umożliwiają bardziej racjonalne wykorzystanie przestrzeni. W sprzedaży znajdują się one w wielu wariantach, można więc wybrać najlepiej dostosowane do potrzeb określonej rodziny oraz warunków przestrzennych wnętrza. Na ogół duże trudności nastręcza przestrzeganie zasady oddzielnego posłania dla każdego członka rodziny, dlatego istnieje konieczność zakupu różnego rodzaju sprzętów do spania. Są to: lekkie tapczaniki, wersalki oraz rozkładane fotele. Ich zaletą jest to, że w dzień służą do siedzenia, a niektóre z nich po złożeniu zwalniają przestrzeń i umożliwiają wykonywanie na niej innych czynności.

 

HARMONIA KOLORYSTYCZNA CZY KONTRAST?

 

Świadome , harmonijne zestawienie barw w mieszkaniu to jeden z podstawowych warunków jego estetyki. Punktem wyjścia do kompozycji kolorystycznej jest barwa ścian i sufitów, do nich muszą być dostosowane poszczególne elementy wyposażenia. Jeśli ściany są w kolorze jasnym: białe , kremowe, perłowe czy beżowe, łatwo zharmonizować z nimi wyposażenie pokoju. Jeśli ściany mają barwę bardziej intensywną : niebieską, żółtą, różową, zieloną, wtedy dobranie obić meblowych, tkanin, zasłon, dywanów nastręcza większych trudności. Jeśli do jasnych ścian zastosuje się zieleń jako kolor podstawowy, to można w tym kolorze kupić meble tapicerskie, rolety czy dywan, a więc elementy o dużej powierzchni barwnej. Kolory we wnętrzach domu powinny być dobierane na zasadzie podobieństwa lub kontrastu.