JAK UPRAWIAĆ ROŚLINY KWIATOWE?

Przygotowanie gleby pod rośliny kwiatowe musi być niezwykle staranne, gdyż większość roślin kwiatowych ma słaby system korzeniowy. Konieczne jest nawożenie zarówno organiczne, dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem, jak i nawozami mineralnymi i wapnem. Nawożeniem obejmuje się także byliny. Należy unikać przedawkowania azotem, bo może to spowodować zbyt silne wybujanie zielonych części roślin, a słabsze kwitnienie. Kompost powinien być wymieszany z górną 10- 15 centymetrową warstwą gleby. Można ziemię pokryć torfem ogrodniczym. Należy również pamiętać o rabatach, nie mogą one być zbyt wysokie, ze względu na przesuszanie ziemi. W uprawie kwiatów należy pamiętać o zmianowaniu, czyli co roku, w tym samym miejscu należy sadzić, siać inny gatunek kwiatów. Nie dotyczy to bylin, które należy przesadzać na inne miejsca, gdy mimo starannego nawożenia i pielęgnacji, kwiaty są coraz drobniejsze. Rośliny należy siać i sadzić w odpowiednim rozstawie, a przy zbyt gęstych wschodach, koniecznie przerywać.

JAKIE KWIATY JEDNOROCZNE SIEJEMY DO GRUNTU?

Nasiona wysiewa się w kwietniu- maju na przygotowane rabaty, na głębokość równa trzykrotnej grubości nasienia. Odmiany niskie, mało rozrastające się sieje się w rzędach co 15 centymetrów, wyższe co 20 – 30 centymetrów. W tej grupie są rośliny nadające się na obwódki rabat i ścieżek – niskie, płożące się oraz rośliny pnące , nadające się do obsadzania ogrodzeń, altanek lub okrywania murów. Do roślin obwódkowych , wymagających przerywki i siania w rzędach należą: smagliczka, portulaka, rezeda, nasturcja i wiele innych. Do roślin pnących, wyrastających nawet do 6 metrów w ciągu sezonu należą: groszek pachnący, fasola ozdobna, nasturcja pnąca, chmiel japoński i inne. Na rabaty i kwiaty cięte nadają się raczej rośliny wysokie, wymagające szerokiej rozstawy rzędów: chaber, mak, ostróżka, nagietek i inne. W ogrodzie sadzi się też kwiaty z rozsady. Nasiona wcześniej wysiewa się w szklarni, w inspektach, sieje się je od stycznia do kwietnia, niektóre z nich wymagają pikowania, inne, jak astry, aksamitki wsadza się bez pikowania bezpośrednio do gruntu. Grupa roślin rabatowych i na kwiaty cięte jest liczna , a należą do nich: lwia paszcza, lewkonia, cynia, szałwia, aksamitka i inne.

JAK UPRAWIAĆ KWIATY DWULETNIE?

Rośliny te wysiewa się od maja do lipca w zimnych inspektach lub na rozsadniku. Siać należy rzadko w rzędach co 4-5 centymetrów. Kiedy rośliny będą już dość silne, wysadza się je (najpóźniej do końca września) od razu na miejsca stałe lub na grzędy zapasowe ( w kwadrat co 15 – 20 centymetrów), a na wiosnę przenosi się je na stałe miejsce. W bezśnieżne i mroźne zimy wskazane jest lekkie ich przykrycie liśćmi lub gałązkami drzew iglastych. Do najpopularniejszych kwiatów dwuletnich zalicza się: bratki, stokrotki, niezapominajki, dzwonek ogrodowy, malwy, goździki brodate i wiele innych. Ważną rzeczą jest, by w czasie sadzenia roślin z rozsad nie uszkodzić delikatnego systemu korzeniowego. Może nie spowoduje to uschnięcia rośliny, ale na pewno będzie się ona gorzej rozwijać.

 


Frazy odsyłające:

  • jak uprawiać jagodę kamczacką