Jak tanio odnowić pokój lub mieszkanie?

Przy kupowaniu czy wynajmowaniu mieszkania nie zawsze starcza nam pieniędzy na nowy komplet mebli i dodatków. Można jednak, za pomocą kilku zabiegów, nadać nudnemu wnętrzu nowego charakteru i nie zrujnować portfela.

Co zmienić najpierw?

Kolor ścian. Największa i najbardziej zauważalna zmiana, często tylko tyle wystarczy, by pokój nabrał całkiem nowego wyglądu. Powinien być przemyślany nie tylko w zależności od funkcji odnawianego pokoju, ale także pod kątem obecnych i późniejszych dodatków i mebli – czy stare też będą się z nim zgrywać, czy trzeba będzie je całkowicie wymienić, czy może i meble i dodatki da się lekko przerobić tak, by pasowały do nowego wnętrza.

Jak odnowić meble?

Najtańszym sposobem i jednocześnie najprostszym jest oklejenie ich. Do wyboru mamy: różne tapety, zwykłe i winylowe, kolor, wzór i cena do wyboru – ważne jednak, by wzorek na sąsiednich drzwiczkach pasował do siebie, okleiny w rolkach (często dostępne w marketach w różnych rozmiarach) lub cięte na metry (sklepy z tapetami, panelami, artykułami budowlanymi). Możemy tez użyć zdjęć, naszych lub z gazet, naklejamy je na pomalowaną na biało szafkę i zabezpieczamy lakierem. Nieco bardziej kłopotliwe, ale też bardzo efektowne jest przemalowanie mebli, zwłaszcza tych starych na „wysoki połysk”, do tego celu najlepiej użyć farb akrylowych. Przed jakimkolwiek malowaniem powierzchnię szafy trzeba zetrzeć papierem ściernym do matu, żeby farba się trzymała, niezmatowione będą obłazić z farby a powtórne malowanie będzie wymagało starcia już położonej do zera. Można tez obić je materiałem, przyda się do tego zszywacz tapicerski na większe zszywki.  Ozdobne listewki, nowe uchwyty, lustra, mozaiki, decoupage, ręczne malowanie – możliwości jest bardzo dużo.

Odnawianie dodatków

Takie rzeczy, jak wiklinowe koszyczki możemy również przemalować, lepiej jednak tu wybrać kolor pasujący do wszystkiego – biel, krem, brąz (jeśli koszyczek wcześniej był innego koloru), tak, by przy następnej zmianie wystroju te elementy również się przydały. Jeśli mamy jasne narzuty na łóżko, firanki lub zasłonki, możemy je przefarbować – koszt farby do tkanin to kilka zł. Osłonki na doniczki też można przemalować, farbą, decoupage, sprayem, podobnie ramki na zdjęcia i obrazy, uszyć nowe poszewki na poduszki – na te o rozmiarze 40 x 40 cm wystarczy 0,5 mb materiału o szerokości 160 cm.

Jak już przemalujemy ściany, szafki i zorganizujemy nowe dodatki, pozostaje nam przestawienie mebli w miarę możliwości, zmiana zdjęć na ścianie i podziwianie efektów metamorfozy.