Jak pielęgnować Peperomie?

Peperonia jest to kwiat niski nie więcej niż 20 cm. Ciężka w uprawie ale lubiana przez ludzi. Rośliny te lubią cień w naturze na podwórku lubią rosnąć pod drzewami.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to czy nie zaczynają gnić liście i czy są ładnie wybarwione.

Wilgotność powietrza.

Wszystkie peperomie lubią dużą wilgotność powietrza, zwłaszcza w wysokiej temperaturze. Postaw doniczkę na podstawce z wodą i kamykami. Upewnij się ,że dno doniczki nie dotyka wody.

Sadzonki wierzchołkowe.

Wybierz pęd lub koniec pędu przynajmniej z dwiema parami zdrowych liści i zdrowym wierzchołkiem wzrostu. Utnij poniżej drugiej pary liści.

Przygotuj sadzonkę przez obcięcie łodyżki tuż pod liściem.

Usuń dolną parę liści.

Miejsce cięcia zanurz w preparacie stymulującym ukorzenianie i umieść sadzonkę w mieszance piasku i ziemi liściowej. Koniec sadzonki musi dotykać dna otworu, a liście znaleźć się na poziomie ziemi.

Podlej obficie i przykryj najlepiej torebką foliową. Odkrywaj na 5 minut dziennie i utrzymuj stałą wilgotność powietrza i ziemi. Zdejmij przykrycie po 21 dniach i dobrze ukorzenione sadzonki przesadź do zwykłej ziemi.

Przesadzanie.

Przesadź wiosną, jeśli doniczka jest wyraźnie mała. Przed tym obficie podlej.

Przygotuj doniczkę większą, z warstwą drenażu i wilgotnej ziemi gliniastej.

Weź doniczkę w jedną rękę, osłaniając ziemię i przytrzymując roślinę między palcami. Postukaj lekko brzegiem doniczki i wyjmij bryłkę korzeniową.

Ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni, usuń spomiędzy nich starą ziemię patyczkiem.

Ustaw roślinę w środku nowej doniczki na warstwie podłoża.

Uzupełnij doniczkę świeżą ziemią, ugniatając ją, aż doniczka będzie pełna. Sprawdź, czy wszystkie korzenie są przykryte. Postaw w cieniu na 2 dni i nie podlewaj, aby pobudzić korzenie do wzrostu w ziemię.

Sadzonki liściowe i wierzchołkowe.

Peperomie niektóre odmiany można rozmnażać przez sadzonki liściowe i wierzchołkowe na wiosnę. Przygotuj doniczkę z drenażem i mieszanką piaski i ziemi liściowej w stosunku 1;1.

Wybierz roślinę z kilkoma zdrowymi pędami i liśćmi i zetnij ostrym nożem tuż nad ziemią.

Zanurz powierzchnię cięcia w preparacie do ukorzeniania i strząśnij nadmiar proszku.

Zrób małe otwory w ziemi wokół brzegu doniczki.

Unieść sadzonkę aż po nasadę blaszki liściowej, tak aby końcem dotknąć dna otworu. Ugnieć ziemię wokół sadzonki. Powtórz czynności z następnymi sadzonkami.

Podlej obficie i przykryj folia na pałąku. Utrzymuj stałą wilgotność ziemi. Odkrywaj na 5 minut dziennie, aby zapobiec sadzonek.

Nowe roślinki utworzą się u podstawy blaszki liściowej. Gdy dobrze podrosną, przygotuj małe doniczki.

Delikatnie oddziel roślinę od starego liścia uważając, aby nie uszkodzić korzeni.

Posadź młode roślinki, podlej i postaw w cieniu na 2 dni.