Jak pielęgnować, gdzie sadzić i jak rozmnażać Magnolie?

Miejsce do wzrostu.

Duże magnolie należą do najpiękniejszych drzew kwitnących. Drzewa wolno stojące wymagają odpowiedniej ilości miejsca, aby mogły przybrać pożądany kształt; np. Magnolia Salicifolia rośnie do 6 m wysokości i 3 m szerokości, podobnie mieszaniec magnolia Heaven Scent. Aby docenić piękno magnolii, należy posadzić je około 5 m od domu i około 7 m od następnego drzewa. Niektóre duże magnolie dobrze rosną przy ścianach domów. Należy do nich np. magnolia wielokwiatowa( Magnolia grandiflora), która dorasta do 4,6 m wysokości i od lipca do sierpnia jest obsypana pachnącymi, kremowymi, miseczkowatymi kwiatami.

Jak chronić magnolię przed małymi gryzoniami w zimie?

Zimą, zwłaszcza na wsi, należy zabezpieczyć młode magnolie przed obgryzaniem kory przez małe gryzonie. Możemy wykorzystać do tego drucianą siatkę lub plastikową butelkę. Obcinamy szyjkę i dno butelki przecinamy ją wzdłuż dłuższego boku i zawijamy dookoła pnia. Formy krzewiaste możemy zabezpieczyć drucianą zabudową.

Ochrona przed mrozem.

Małą magnolię gwiaździstą ( magnolia stellata) chronimy przed lodowatymi wiatrami przez posadzenie jej w osłonietym miejscu, nieoświetlanym przez wczesne słońce. W innym wypadku białe pachnące kwiaty rozkwitające w marcu i kwietniu mogą przemarznąć.

Wiosenne nawożenie.

Przez pierwszych 5 lar zaopatrujemy młode magnolie w podpory i co rku w kwietniu nawozimy rośliny kompostem.

Rozmnażanie.

Magnolie trudno rozmnażają się z odciętych pędów. W lipcu sadzimy dojrzałe sadzonki. Robimy wokół okłady, aby były większe szanse na powodzenie rozmnożenia. Niskie gałęzie przymocowujemy solidnie kołkami w żyznej glebie. W następnym roku gałęzie powinny być gotowe do przesadzania.

Frazy odsyłające:

  • magnolia rozmnażanie
  • rozmnażanie magnolii
  • jak pielęgnować Magnolię
  • rozmnażanie magnolii z sadzonek