Jak pielęgnować bonsai?

Właściwy kształt.

Bonsai – to karłowate drzewka doniczkowe, które uzyskuje się przez specjalne metody hodowli z siewek drzew iglastych lub liściastych. Szukając materiał bonsai, musimy uważnie rozglądać się we własnym ogrodzie i ogrodach przyjaciół, aby wypatrzeć siewki drzew o ciekawych kształtach. Wybieramy drzewko o naturalnym kształcie. Zwracamy tez uwagę, czy jego korzenie rozkładają się dookoła pnia czy nie są poplątane. Najlepszym materiałem na bonsai są drzewa o małych liściach, kwiatach i owocach, ponieważ będą one najlepszej proporcji do zmniejszonej rośliny.

 

Jak uprawiać?

Wybraną roślinę ostrożnie wykopujemy jesienią, sadzimy w doniczce i pozostawiamy w spokoju przez cały rok, żeby się dobrze przyjęła. Następnej wiosny wyjmujemy roślinę z doniczki i obcinamy wszystkie cienkie korzonki oraz bujnie rosnące pędy. Powtarzamy to samo w następnym roku. W trzecim roku najważniejszym przesadzamy roślinę do stałego pojemnika, obciąwszy przedtem 1/3 korzeni i zbędne pędy korony.

Wystawianie bonsai na świeże powietrze.

Są dwa rodzaje drzewek bonsai: ogrodowe i domowe. Domowe powstają z roślin pochodzących z klimatu tropikalnego, które przystosowują się do warunków panujących w domu. Drzewka uzyskane z gatunków rodzimych dobrze rosną na dworze, natomiast nie najlepiej w pomieszczeniach. Jednak nawet domowe bonsai lubią być latem wystawiane na świeże powietrze. W ciepły letni dzień można je na kilka godzin postawić w otwartym oknie lub w półcienistym miejscu w ogrodzie.

Podlewanie.

Kiedy ziemia w pojemniku z bonsai staje się zbyt sucha, zanurzamy go w naczyniu z wodą, po czym stawiamy pod kątem (np. jeden z brzegów opieramy o cegle), aby nadmiar wody wyciekł. Zbytnia wilgotność szkodzi korzeniom bonsai. Do podlewania bonsai używamy jeżeli to możliwe deszczówki ( deszczu). Jeżeli jej nie mamy i dysponujemy tylko woda z kranu, to odstawiamy ją , na kilka dni, zanim jej użyjemy.

Dobre miejsce.

Domowe drzewko bonsai nie lubi być przenoszone z jednego miejsca na drugie. Doniczka powinna stać w stałym miejscu, z dala od źródeł ciepła i przeciągów. Rośliny potrzebują światła, ale powinno się je chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

 

Jak dbać o bonsai w ogrodzie?

Ogrodowe drzewko bonsai nie powinno być zabierane do domu ani do ogrzewanej szklarni. Nagłe ciepło może pobudzić krążenie soków, zaburzając naturalny cykl życiowy roślin.

 

Kiedy nawozić?

Bonsai wymagają regularnego nawożenia. Rozpoczynamy je w 4-6 tygodnia po przesadzeniu, stosując w regularnych odstępach czasu aż do jesieni płynny nawóz do roślin domowych.

Czas przesadzania.

Przesadzamy bonsai co 2-5 lat, zależnie od wieku, zawsze wczesną wiosną. Za każdym razem wymieniamy ziemię i skracamy korzenie rośliny o 1/3 długości. Im drzewko starsze, tym rzadziej wymaga przesadzania.

Utrzymanie kształtu bonsai.

Chociaż nowe gałęzie drzewu SA bardzo potrzebne, trzeba uszczykiwać końce nowych gałęzi pojawiających się wiosna i latem, żeby zachować kształt bonsai. W przypadku roślin intensywnie rosnących może to być konieczne nawet kilka razy w sezonie.

Cięcie kształtne.

Cięcie nadające drzewku kształt, powinno się wykonywać późną zimą, żeby uniknąć utraty soków roślinnych. Rany powstałe w wyniku formatowania leczą się same i nie wymagają żadnych środków.