Jak kosić trawnik?

Każdy z nas by chciał mieć piękny trawnik koło domu, aby zachwycić innych swym pięknym ogrodem przeczytaj kilka rad dotyczących koszenia trawnika.

Idealny trawnik.

Żeby otrzymać trawnik w pasma, kosimy trawę równoległymi pasmami równej szerokości. Jeśli chcemy, żeby trawnik przypominał aksamit. Kosimy dwukrotnie ten sam pas w tę i z powrotem.

Sposób na miejsca trudno dostępne.

Elektryczny lub spalinowy przycinacz do trawy kosi trawę szybko obracającą się nylonową żyłką. Przydaje się on do wycinania trawy w miejscach, do których kosiarki nie mogą dotrzeć, oraz na brzegach trawnika. Używając go, należy wkładać okulary ochronne, ponieważ szybko wirująca żyłka może wyrzucać w górę pył i kamienie.

Jak zacząć kosić trawę?

Rozpoczynamy koszenie trawy od przejścia kosiarką wzdłuż obu krańców trawnika, żeby później, podczas kolejnych nawrotów kosiarki, nie zostawały tam resztki nieściętej trawy.

Bez przeszkód.

Urządzając ogród staramy się nie stawiać pośrodku trawnika zbyt wiele obiektów. Koszenie będzie o wiele łatwiejsze, jeśli ławki czy posągi będą ustawione na brzegach trawnika.

Chronimy drzewa.

Jeśli wycinamy trawę wokół drzewa przycinaczem z nylonową żyłką, chronimy korę drzewa przed zadraśnięciem przeciętą wzdłuż plastikową rurą. Ustawiamy ją u podłoża pnia z tej strony z której wycinamy trawę.

Nawożenie.

Latem pozwalamy trawie odpocząć dwa dni po koszeniu, zanim zastosujemy nawóz lub środek chwastobójczy, a w okresach wolniejszego wzrostu nawet cztery dni.

Czesanie trawnika.

Przed pierwszym wiosennym koszeniem delikatnie czeszemy trawnik grabiami sprężynowymi. Nie kosimy wilgotnej trawy, ponieważ może ona zapchać kosiarkę, a trawnik po skoszeniu będzie nierówny. Jesienią rosa może pozostawać na trawie przez cały dzień. Wtedy, jeśli zapowiada się pogodny dzień przed planowanym koszeniem używamy miotły do starcia rosy, albo poczekać trzeba cierpliwe jak sama wyschnie.

Jak często kosić?

Późną wiosną i wczesnym latem, kiedy trawa rośnie szybciej kosimy wypielęgnowany trawnik co tydzień, a dziki trawnik co 10-14 dni. W okresach wolniejszego wzrostu trawy czynimy to dwukrotnie rzadziej.

Na zboczach.

Kosimy zawsze w poprzek zbocza. Jest to bardziej wydajne, a jednocześnie mamy pełną kontrolę nad ruchem kosiarki. Gdybyśmy stali poniżej kosiarki, maszyna mogłaby się ześlizgnąć i spaść na nogi. Koszenie w dół wymaga dużej siły, ponieważ musielibyśmy wówczas utrzymać kosiarkę.

Zbierać czy zostawić- oto jest pytanie…

Jeśli nie zbierzemy trawy, to będzie się ona rozkładać i część substancji odżywczych wróci do gleby. Skoszona trwa wygląda jednak nieładnie, zwłaszcza w wilgotnych okresach, sprzyja także pojawianiu się na trawniku mchów i robactwa. Jeśli kosiarka nie ma pojemnika na ściętą trawę, trzeb ją delikatnie zgrabić. Nie robimy tego jedynie w suchych i gorących okresach lata.

Co z trawą?

Kiedy kosimy duży trawnik, rozkładamy folię płachtę i wysypujemy na nią ściętą trawę. Po skończeniu pracy łatwiej będzie się pozbyć trawy złożonej w jednym miejscu, np. wywożąc ją taczkami na kompost.