JAK I GDZIE URZĄDZIĆ OGRÓDEK KWIATOWY

Ogródek kwiatowy zazwyczaj usytuowany jest między domem a chodnikiem do niego prowadzącym i stanowi jakby przedłużenie mieszkania. Ogródek powinien być ogrodzony, siatką, płotem czy żywopłotem. Przy płocie lub siatce należy posadzić pnącza trwałe jak wino, bluszcz, pachnąca winorośl, wiciokrzew , powojnik. Pnącza mogą okrywać ściany domu, bramkę wejściową i osłaniają nieraz nieefektowne ściany budynku graniczącego z ogródkiem. Wewnętrzne rozplanowanie ogrodu kwiatowego zależy od jego wielkości oraz od upodobań właścicieli. Jeżeli powierzchnia jest dostatecznie duża , koniecznie należy wydzielić miejsce na wypoczynek. Ustawia się wówczas stolik, foteliki ogrodowe czy leżaki. W pobliżu można posadzić niewielkie drzewo ozdobne o ażurowej koronie lub kilka krzewów kwitnących, które obok efektów dekoracyjnych będą dawały ożywczy chłód i cień w upalne dni. Z drzew ozdobnych odpowiednie będą brzozy, jarzębiny, klony, wierzby zwisające oraz jabłonie i wiśnie ozdobne. Mogą być również iglaki – świerki i jodły.

 

 

JAKIE ROŚLINY OZDOBNE ?

Do najpiękniejszych krzewów, zalecanych do ogródków przydomowych należą róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe. Sadzi się je pojedynczo lub w grupach na rabatach biegnących wzdłuż domu czy przy dróżce wiodącej od bramki do domu. Dekoracyjnym i podstawowym elementem każdego ogrodu jest trawnik, stanowiący zielony dywan. Wystarczy na nim posadzić w grupach luźno kilka róż czy innych krzewów. Aby trawnik spełniał swoje dekoracyjne zadanie, musi być gesty i dobrze utrzymany. Specjalnej uwagi w rozplanowaniu ogródka wymagają ścieżki. Nie może być ich dużo, muszą przebiegać celowo i prosto. Ścieżki należy utwardzić grubym żwirem czy innymi ozdobnymi kamyczkami. Na pozostałym terenie ogródka należy wyznaczyć rabaty kwiatowe, mogą one mieć różne kształty i obsadza się je jednym lub dwoma rodzajami kwiatów. Rośliny powinny być tak dobierane, by w każdej porze roku część z nich kwitła.

CZY SADZIĆ PNĄCZA OZDOBNE ?

Róże pnące (czepne) – najpiękniejsze pnącza do okrywania pergoli, bramek, ścian domu, balkonów. Rosną na różnych glebach z wyjątkiem suchych i podmokłych. Wymagają stanowiska nasłonecznionego. Wymagają podpór (kratownice). Na zimę należy krzewy zdejmować z podpór i zabezpieczać przed mrozem korony, a także kopczykować podstawę pnia. Konieczne jest cięcie pędów.

Winobluszcz – wspina się wysoko, czepiając się do podłoża wąsami. W jesieni liście przybierają efektowną barwę. Nadaje się doskonale do okrywania ogrodzeń, altanek, nieciekawych ścian budynków

Wiciokrzew – jest pnączem dorastającym do 4-5 metrów wysokości. Obficie kwitnie od wiosny do jesieni. Wytrzymały na mrozy, najlepiej czuje się na stanowisku pół zacienionym.

Powojnik – generalnie nadaje się do rozpinania na różnego rodzaju ścianach. Dorasta do 4 metrów wysokości, obicie i pięknie kwitnie latem, a po ścięciu kwiatów powtarza kwitnienie jesienią. Wymaga nawożenia i w miarę wilgotnej ziemi. Piękne, ciemnofiołkowe w kształcie gwiazdy kwiaty, na pewno ozdobią każdy ogród.