Jak hodować skrętnika?

Wśród wszechobecnych storczyków i fiołków afrykańskich, które można już kupić w pierwszym lepszym markecie, zachciewa się nam czasem nieco oryginalniejszej i wdzięczniejszej ozdoby mieszkania. Nasze wymagania? Obficie i długo kwitnąca roślina,  o różnokolorowych kwiatach i niewielkich wymaganiach, idealna nawet, a raczej zwłaszcza na północne okna, łatwa w uprawie dla początkujących i zapominalskich. Wszystkie te warunki spełnia skrętnik. Przywieziony do Europy ponad 150 lat temu z Afryki Południowej, gdzie prowadzi spokojne epifityczne życie. Dziś dostępny w ponad 200 odmianach, których dzięki selekcjonerom z całego świata stale przybywa, o przeróżnych kolorach i kształtach kwiatów i liści. Skrętnik w mieszkaniu kwitnie obficie od lutego do listopada, a niektóre odmiany nieprzerwanie przez okrągły rok. Roślina piękna, choć wciąż niedoceniana.

Jak podlewać skrętnika?

Uprawa skrętnika nie wymaga wielkiej wiedzy ani umiejętności. Najważniejsza rzecz – nie przesadzać z podlewaniem. Podlewanie dostosowujemy do wielkości rośliny , pory roku i miejsca, w którym stoi, unikając zalegania wody w podstawce, nawilżania na kamyczkach także, bo niewprawna ręka uśmierci roślinę nadmiarem wody. Kiedy ziemia z wierzchu wyraźnie przeschnie ważymy doniczkę w ręce, jeśli jest lekka, możemy podlać, jeśli umiarkowanie ciężka lub ciężka, podlewanie odkładamy na kolejne dni, jest to ważne zwłaszcza zimą. Skrętnika nie da się zasuszyć – niemal zawsze odżyje, za to łatwo go zalać. Od wiosny do jesieni do wody dodajemy nawóz do roślin kwitnących. Raz w miesiącu, zamiast podlewania, możemy zrobić mu letni prysznic w wannie, usunie kurz z liści i odświeży roślinę.  Takie usuwanie kurzu zapobiega też atakom wciornastków i jest zalecanie nie tylko dla skrętników, ale dla niemal wszystkich roślin.

Kiedy przesadzać ?

Najlepsze jest podłoże lekkie, przepuszczalne, ziemia zmieszana z torfem lub sam odkwaszony torf. Dorosła roślina lubi przesadzanie, powinniśmy zapewnić jej tą atrakcję przynajmniej raz w roku wiosną. Lubi okna jasne, idealnie radzi sobie na północnej wystawie, na oknie południowym wymaga zacieniania latem.

Jakie są choroby skrętników?

Choruje głównie przez zalanie, widoczne objawy to oklapnięte liście, z gnijącymi plamami, nerwami lub z białym nalotem. Należy wtedy chore liście usunąć a roślinę opryskać środkiem grzybobójczym i później rzadziej podlewać. Lepiej podsuszać kwiatka niż utrzymywać stałą wilgotność, bo zalany jest czasem nie do uratowania.

Justa, Barwa Indii, Bella czy Wow to tylko niektóre z pięknych, wyselekcjonowanych w Polsce odmian. Dostępny tak w Internecie, jak i na miejskim ryneczku. Nadaje się też na kwiat cięty – w wazonie wytrzymuje do dwóch tygodni, tyle samo kwitnie na roślinie jeden pęd kwiatowy. Łatwe rozmnażanie z liści lub przez podział rośliny gwarantuje utrzymanie i powiększanie domowej kolekcji. Jeśli masz dość ciągle umierających i niekwitnących storczyków, chcesz mieć piękny i nadal dość rzadki kwiat w domu – postaw na skrętnika.

Frazy odsyłające:

  • skrętnik
  • yhs-002
  • skrętnik pielęgnacja
  • skrętnik uprawa
  • kwiat skrętnik-pielęgnacja
  • choroby skrętników
  • skrętnik choroby
  • uprawa skrętników