Jak dbać o piwonie krzewiaste?

Piwonie krzewiaste to piękne i długowieczne rośliny. Pochodzą z rejonu Chin i Tybetu, gdzie początkowo uprawiano je dla celów leczniczych, później doceniono też piękno kwiatów. Do dziś piwonie są w Chinach symbolem bogactwa i dostatku.

Posadzone w naszym ogrodzie i zadbane, będą cieszyć nie tylko nas i nasze dzieci, ale nawet prawnuki. Obecnie istnieją tysiące odmian piwonii krzaczastej, różniące się głównie kolorem i budową kwiatów oraz siłą wzrostu. Wiele z odmian, tych starszych i nowych również pięknie pachnie.

 

Jakie wymagania ma piwonia?

Piwonie krzewiaste są na ogół tolerancyjne dla warunków glebowych, ale najlepiej rosną na glebach przepuszczalnych, dość żyznych, wapiennych i wilgotnych. Tolerują słoneczne stanowiska oraz półcieniste, w półcieniu kwiaty piwonii dłużej żyją. Starsze krzewy dość dobrze znoszą wiosenne przymrozki. Piwonie nie lubią gleb torfowych i bardzo żyznych oraz nadmiaru azotu. Jednocześnie potrzebują nieco większej ilości fosforu i potasu i nawożenie tymi związkami przeprowadzać trzeba trzy razy w roku – przed kwitnieniem, miesiąc po oraz jesienią (wrzesień – październik).

Najlepiej piwonie kopane sadzić jesienią (wrzesień – październik) lub wczesną wiosną (do połowy marca), jeśli ziemia jest rozmarznięta. Po posadzeniu pędy lekko przycinamy aby spowodować u rośliny rozrost. Tego roku też nie spodziewajmy się kwitnienia. Jeśli chcemy przesadzać starsze krzaki, to jesień też jest odpowiednią do tego porą. Starajmy się wykopać krzew z jak największą ilością korzeni, nie ziemi, bo lepiej się przyjmie.

Rośliny doniczkowane można sadzić bez ograniczeń przez cały sezon.

 

Jak pielęgnować piwonie?

Przy odpowiedniej pielęgnacji rośliny te mogą żyć ponad sto lat, warto więc o nie zadbać. Najważniejsze po posadzeniu jest zabezpieczenie roślin przed przemarzaniem, przez pierwsze dwie – trzy zimy. Obsypujemy wtedy pędy ziemią lub korą, tworząc kopczyk, dodatkowo możemy owinąć wyższe pędy agrowłókniną. Bez potrzeby piwonii nie przycinamy, gdyż w ten sposób usuniemy pędy z pąkami. Usuwamy jedynie martwe odnogi. W suchsze okresy podlewamy rośliny, zwłaszcza jeśli już kwitną. Nawozimy mieszankami fosforowo – potasowymi, z małymi ilościami azotu, wspomaga to kwitnienie i wiązanie pąków na przyszły rok. W razie pojawienia się szkodników czy też pleśni opryskujemy odpowiednimi preparatami i usuwamy zainfekowane części rośliny.

Frazy odsyłające:

  • piwonie przycinanie
  • przycinanie piwonii na zime