Gdzie i jakie Hortensje sadzimy ?

Jakie hortensje?

W ogrodach najczęściej uprawiane są trzy gatunki hortensji. Hortensja krzewiasta  (Hydrangea arborescens) wyrasta do wysokości 1-1,5m. Ma prawie wszystkie kwiaty płonne zebrane w duże półkuliste kwiatostany średnicy 10-20 cm i barwie zielonkawobiałej. W zimniejszych rejonach kraju krzew wymaga okrycia korzeni ziemią lub liśćmi. Hortensja bukietowa ( Hydrangea paniculata) wyrasta do 2 m. jej kwiatostany są stożkowate, bardzo duże, składające się z kwiatów płonnych. Jest dość wytrzymała na mróz. Hortensja ogrodowa( Hydrangea macrophylla) jest uprawiana głównie jako roślina doniczkowa, chociaż w cieplejszych rejonach kraju – także w gruncie, ale na ziemię trzeba rośliny okrywać. Kuliste kwiatostany są zbudowane z dużych kwiatów płonnych oraz drobnych kwiatów płodnych. Kwiaty są różowe lub czerwonawe, często zabarwione na niebiesko. Hortensje lubią słoneczne lub częściowo zacienione stanowisko. Wszystkie kwitną w środku lata.

Gdzie sadzimy?

Krzewy hortensji, z wyjątkiem gatunków pnących, które najbardziej lubią piąć się po północnych ścianach, powinno się sadzić przy ścianach zachodnich. Nie należy ich sadzić przy ścianach wschodnich, gdyż nocne przymrozki i następujące zaraz po nich poranne słońce mogą zwarzyć rośliny. Żeby hortensje mogły się dobrze rozwijać, między krzewami pozostawiamy dużo miejsca, najlepiej około 1,5-2 m. Pod nimi sadzimy rośliny cebulowe i byliny.

Czarodziejskie zmiany barwy.

Są dwa sposoby, aby również hortensje stały się niebieskie: pierwszy to rozprowadzenie wokół korzeni siarczanu glinu, drugi zaś podlewanie wodą ze specjalnym środkiem, który można kupić w sklepie ogrodniczym. Dawniej ogrodnicy, wierzyli że jest to także możliwe dzięki zakopaniu w pobliżu korzeni kilku zardzewiałych gwoździ lub kawałka miedzianego drutu. Kolor hortensji jest wskaźnikiem ph gleby. Jeśli kwiaty są niebieskie, znaczy to, ze gleba jest bardzo kwaśna, a jeśli różowe to gleba jest zasadnicza.

Ochrona przed mrozem.

Większość hortensji to rośliny wrażliwe na mróz, to też kiedy roślina przekwitnie, nie zrywamy kwiatów, lecz pozostawiamy je na krzaku. Wyglądają dekoracyjnie, a ponadto zapewniają przyszłorocznym pączkom ochronę przed mrozem i śniegiem. W naszym klimacie trzeba ponadto okryć na zimę korzenie i przyziemne części pędów hortensji ziemią, liśćmi lub gałązkami drzew iglastych. W kwietniu przycinamy gałązki aż do miejsc, z którego wyrastają duże, wzbierające sokami pączki szczytowe.

Stożkowate kwiaty hortensji.

Hortensja bukietowa odmiany Graniflora tworzy wielkie ( do 45 cm długości) stożkowate bukiety białych kwiatów. Przebarwiają się one na różowo lub czerwono i pozostają na krzaku do końca lata. W odróżnieniu od hortensji ogrodowej kwiaty powstają tu na pędach jednorocznych. Jest to najczęściej uprawiana odmiana tego gatunku.

Hortensja karłowata.

Karłowa odmianę hortensji ogrodowej Pia sadzimy z dala od innych roślin, gdyż konkurencja o składniki pokarmowe bardzo opóźnia wzrost tego krzewu.

Frazy odsyłające:

  • kiedy sadzic hortensje
  • sadzenie hortensji
  • hortensja kiedy sadzic
  • kiedy sadzić hortensje do gruntu
  • jak sadzić hortensje
  • sadzenie hortensji do gruntu
  • kiedy przesadzać hortensję ogrodową
  • hortensja sadzenie
  • kiedy przesadzać hortensje
  • hortensje