Co robić by ogród był zawsze piękny ?

Ogród wygląda najpiękniej wiosną, gdy wszystko zaczyna się w nim zielenić i kwitnąć, ale można też sprawić, by zachwycał swoją uroda aż do późnej jesieni. Maj jest najpiękniejszym miesiącem w ogrodzie, kwitną konwalie, żonkile i bzy. Kiedy przekwitają, robi się trochę w nim smutniej, ale w czerwcu zaczynają kwitnąć róże i śliczne kwiaty rabatowe. Szczególnie różom należy poświecić więcej uwagi, gdy nadchodzi upalne lato. Właśnie w czerwcu zobaczymy czy nasze róże zostały zaatakowane przez szkodniki i owady. Dokładnie trzeba się im przyjrzeć. Gdy zauważymy, że coś niepokojącego dzieje się z liśćmi, to znak, że trzeba zacząć walkę ze mszycami. Należy nasze krzewy spryskać środkami przeciw mszycom. Pozostałe rośliny należy regularnie nawadniać i odchwaszczać.

Co sadzić u progu lata w ogrodzie?

Lato jest odpowiednia porą do rozdzielania i sadzenia irysów i pierwiosnków. W czerwcu można rozszczepiać azalie i rododendrony, będą kwitły już wiosną przyszłego roku. Koniecznie należy przystrzyc krzewy, by nadal wyglądały pięknie. W lipcu należy wysiać rośliny dwuletnie: malwy, stokrotki, bratki, niezapominajki. Koniecznie też trzeba wykopać, oczyścić , przesortować rośliny cebulowe, przeważnie tulipany i żonkile. W lipcu, w naszych ogrodach zaczynają kwitnąć mieczyki, dlatego trzeba je intensywnie nawadniać. Sierpień w naszym ogrodzie jest miesiącem sadzenia roślin dwuletnich z rozsady oraz sadzenia tulipanów, żonkili, szafirków, tych kwiatów cebulowych, które zakwitają wczesną wiosną. Nie należy zapominać o liliach, tez sadzimy je w sierpniu. W pochmurne dni, po opadach deszczu koniecznie należy rozdzielić wieloletnie byliny. Rozdzielamy kosaćce, piwonie. Wiele roślin jest jeszcze w pełni rozwoju, kwitną dalie, złocienie, dlatego trzeba je nawadniać i nawozić. Pod koniec lata, należy pousuwać zeschnięte pędy roślin, powycinać obumarłe gałęzie krzewów i powoli przygotowywać nasz ogród do zimy.

Czy stosować w ogrodzie środki chemiczne?

Zdarzają się przypadki, że nadużywamy środków chemicznych w naszych ogrodach. W ten sposób szkodzimy nie tylko sobie, ale i sąsiadom. Jak się okazuje moglibyśmy uniknąć tego, gdybyśmy wybierali do ogrodu rośliny mniej podatne na choroby i mniej smaczne dla szkodników. Okazuje się, że wybór miejsca w ogrodzie na posadzenie danej rośliny tez ma znaczenie, gdy idzie o jej dobrą kondycje w czasie rozwoju. Niebagatelna też jest pielęgnacja ogrodu, niedopuszczanie do nadmiernego zachwaszczenia, odpowiednie nawadnianie i nawożenie powodują, ze rośliny zdrowo rosną. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób roślin, musimy dokonywać ich przeglądu. Chore rośliny usuwać, usuwać też zaatakowane chorobą liście i pędy, to zmniejszy ryzyko stosowania chemii w naszym ogrodzie. Jeśli już zauważymy jakieś szkodniki żerujące na naszych roślinach, należy próbować je zwalczać biologicznie. Jeśli nie jest to możliwe, to koniecznie zastosujmy delikatne środki chemiczne w umiarkowanych ilościach. Pamiętać należy o klasach toksyczności tych środków. W przydomowych ogródkach i ogrodach można stosować środki chemiczne o IV klasie toksyczności.