Co na poddaszu a co na parterze?

Zamierzamy budować dom, mamy działkę, przystępujemy do wyboru projektu. I tu stajemy przed dylematem. Wybrać dom parterowy czy z poddaszem użytkowym. Przy dokonywaniu takiego wyboru trzeba brać pod uwagę przede wszystkim wielkość działki. W drugiej kolejności nasze upodobania. Wiadomo, że dom bez poddasza użytkowego, wszystkie pomieszczenia musi mieć na jednym poziomie, więc potrzeba pod jego budowę większej działki. Dom z poddaszem użytkowym jest dobrym rozwiązanie, gdy rodzina jest dość liczna. Dzieci lubią mieć swoje królestwa w pewnym oddaleniu od pokojów rodziców, a poddasze stwarza takie możliwości. Dom z poddaszem budują przeważnie ludzie młodzi, bo dla ludzie w starszym wieku nie jest on najwygodniejszy. Wchodzenie na poddasze po stromych schodach nie należy od ich przyjemności. Gdy wybierzemy wariant domu z poddaszem, to koniecznie trzeba zaplanować pomieszczenia i na parterze i na poddaszu. Aranżacja wnętrz w domu z poddaszem nie jest tak zupełnie prosta, ponieważ na poddaszu mamy wiele skosów, do których musimy dopasowywać zarówno meble, jak i okna. Oczywiście w domu parterowym nie będziemy mogli, leżąc w łóżku, podziwiać rozgwieżdżonego nieba, czy patrzeć na spadające krople deszczu. To jest możliwe tylko na poddaszu, przy zamontowanych oknach dachowych.

Co na parterze?

Dom z poddaszem użytkowym pozwala na funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń i niekoncentrowanie ich na jednym poziomie. W takim rozwiązaniu możliwe jest oddzielenie pomieszczeń, w których funkcjonujemy w dzień od tych, które spełniają swoje funkcje w nocy. W związku z takim podziałem na strefy, na parterze powinien być urządzony salon, kuchnia z jadalnią, pomieszczenia gospodarcze – śpiżarnia, pralnia, niekiedy łazienka i toaleta. Bardzo istotną sprawą jest usytuowanie salonu tak, by z niego było wyjście na taras i ogród. Połączenie domu z ogrodem jest bardzo istotną sprawą przy budowie domu. Ważne jest również to, by pomieszczenia dzienne zaplanowane były po słonecznej stronie budynku, czyli na południu czy południowym – zachodzie. W ten sposób oszczędzamy na ogrzewaniu tych pomieszczeń. Pokoje sypialne powinny być lokalizowane po stronie północnej, by nie nagrzewały się za dnia.

 

Co na poddaszu?

Dom z poddaszem musi mieć zaprojektowane schody, by na nie wejść. Adaptacją powierzchni poddasza też nie jest zbyt prosta, ponieważ występują tam skosy, dlatego pomysłowość przy aranżowaniu powierzchni na poddaszu jest niezmiernie ważna. Przede wszystkim na poddaszu należy stworzyć klimat intymności Jak na parterze domu pomieszczenia są otwarte, tu powinny być zamknięte. Urządzamy więc na poddaszu sypialnie zarówno rodziców, jak i dzieci. Ważnym pomieszczeniem na poddaszu jest garderoba. Pozwala ona uniknąć montowania szaf na parterze czy w pokojach. Koniecznymi pomieszczeniami na poddaszu są łazienka i toaleta. W miarę wielkości powierzchni, dobrze by było urządzić tam jeszcze gabinet domowy. Może to być specjalne pomieszczenie z regałami na książki, z biurkiem komputerem, drukarką, gdzie w ciszy i spokoju można poczytać czy popracować na komputerze.