Jak, kiedy i czym przycinamy żywopłot?

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym krzewów – prowadzonych w formie żywopłotu – jest coroczne ich cięcie. Jest to warunek otrzymania gęstego i zdrowego żywopłotu.

 

Prawidłowym terminem zabiegu cięcia roślin jest moment zakończenia ich intensywnego wiosennego wzrostu, który przypada na koniec czerwca. Termin ten dotyczy większości krzewów o sezonowych liściach. Na ich pędach pojawiają się wówczas nowe, silne przyrosty.

Jak ciąć żywopłot?

Prawidłowo uformowany żywopłot w przekroju poprzecznym powinien przypominając trapez, o pochylających się bokach od podstawy ku wierzchołkowi. Przed przystąpieniem do cięcia powinno wyznaczyć się płaszczyznę, według której tniemy żywopłot. W tym celu wbijamy paliki i rozciągamy między nimi naprężony sznurek, cienki drut lub listwę, co ułatwi nadanie odpowiedniego kształtu żywopłotowi.

Krzewy liściaste

Przyrosty żywopłotu skracamy o 2/3, a cięcie zaczynamy od góry, potem wycinamy wszystkie pędy wyrastające poza napięty sznur a na końcu zaokrąglamy lub fazujemy krawędzie. Dla osiągnięcia odpowiedniego zagęszczenia żywopłotu oraz jego stabilności, zaleca się, aby roczny przyrost nie przekraczał 1/3 długości jednorocznych pędów.

Krzewy iglaste

A u roślin, u których pąki ułożone są gęsto i regularnie wielkość tą ogranicza się do 5-10 cm  skracając  świeże przyrosty w czerwcu o 1/3 lub 2/3 a następnie poprawiając w sierpniu.

Krzewy zimnozielone

Świeżo wytworzone przyrosty skracamy o połowę. Przycinając żywopłoty z tych roślin pamiętamy, że cięcie zbyt późno w lecie nie mają czasu, by powstałe młode pędy zdrewniały przed zimą a w konsekwencji mogą przemarznąć nawet całe rośliny.

Czym przycinamy żywopłot?

Narzędzia do cięcia i formowania żywopłotu takie jak sekatory, ręczne i spalinowe nożyce powinny być zaostrzone i dobrze zakonserwowane. Powierzchnia cięcia powinna być gładka, co ułatwia zabliźnienie i gojenie ran. Rośliny o małych liściach, np. bukszpan przycinamy nożycami, a o dużych liściach, jak na przykład laurowiśnia wschodnia sekatorem skracając pojedyncze pędy, ponieważ nożyce mogą przyciąć lub poszarpać blaszki liściowe, które później mogą zasychać.

Frazy odsyłające:

  • żywopłot